Cestu do Jemenu jsme začali plánovat zrovna v době, kdy v severní horské provincii Saada gradovala válka vedená od roku 2004. V ní vyústil mnohaletý spor tamějších hútiů, příslušníků šíitské sekty zaídíů jejichž imámové vládli severnímu Jemenu až do roku 1962 (název podle klerika Abdulmálika al-Húthího), s centrální vládou prezidenta Abdulla Aliho Sáliha. Jde jim pochopitelně o nezávislost na vládě v Sanaa, podporované sunnity. Kvůli konfliktu opustilo své domovy přes 250 tisíc lidí, kteří z velké části nemají kam jít a nedostává se jim žádné pomoci, neboť všechny silnice blokuje armáda a do regionu nemá nikdo přístup. Poznámka: měsíc po našem návratu oznámil prezident země 21. 3. 2010 uzavření dohody s hútii a ukončení této šestileté války.
Agentura Reuters přinesla 15. prosince 2009 zprávu, že při náletu amerických letadel nedaleko města Sa´ada bylo zabito 120 lidí, a že o dva dny dříve zahynulo nejméně 70 lidí při náletu na tržiště ve městě Rateh v severním Jemenu. Dne 18. prosince zahynulo při amerických náletech na provincii Abžán 63 lidí, z toho 28 dětí, a asi 90 dalších lidí bylo zraněno při útocích amerických letadel na vesnici Bakazam. Ve čtvrtek 24. 12. 2009 podnikla vláda s podporou amerického letectva mohutný nálet v provincii Šabua, při které bylo zabito 30 radikálů patřících k jemenské odnoži al-Kaidá. Další útoky proběhly i následující den, 25. 12. 2009. Ve stejný den se pak pokusil Umar Farouk Abdulmutallab spáchat teroristický útok na civilní letadlo společnosti Northwest Airlines na lince Amsterdam – Detroit, který byl naštěstí zmařen; v pondělí 28. 12. 2009 vydala jemenská odnož al-Kaidá prohlášení, že se mělo jednat o odvetu za útoky jemenské armády podporované Američany proti v Jemenu.
Na naši cestu do šťastné Arábie jsme se nakonec vydali i přesto, že se situace v zemi v průběhu ledna 2010 stále komplikovala a jednotlivé země (včetně ČR) postupně zavíraly a otvíraly svoje ambasády. Tyto skutečnosti nás (a zejména naše rodiny) sice silně znepokojily, ale naštěstí od cesty neodradily.