Cesty a památky

Kolínsko » Černé Voděrady

Černé Voděrady
Znak obce

První písemná zmínka o obci je z roku 1088 v listinném falzu nadační smlouvy Vyšehradské kapituly (královské kolegiátní kapituly sv. Petra a Pavla na Vyšehradě), pořízeném před rokem 1142, podle kterého český kníže a pozdější první král Vratislav II. daroval kapitule dva dvory s pozemky a služebníkem Sbimou, pracujícím na vodě (potok, řeka). V roce 1344 je uváděna jako pastevní víska v držení Ježka z Náchoda, majitele Kostelce nad Černými lesy. V minulosti patřila obec k panství Rataje nad Sázavou a nakonec až do zrušení patrimoniální správy v roce 1848 Kostelec nad Černými lesy. Od roku 1850 do roku 1888 byly součástí obce sousední Jevany, poté se osamostatnily. Ještě na počátku 20. století byly Černé Voděrady proslulé svými milíři, v nichž se pálilo dřevěné uhlí.

V letech 1850-68 byly Černé Voděrady přiřazeny do okresu Černý Kostelec (Kostelec nad Černými lesy), v letech 1868 - 1960 Český Brod a v letech 1960 - 2007 do okresu Kolín. po reorganizaci státní správy v roce 2007 se staly součástí okresu Praha-východ.

Osobnosti

František Groh (* 13. 11. 1863 Černé Voděrady – † 22. 11. 1940 Praha) - český klasický filolog a archeolog, profesor a děkan Filozofické fakulty UK, který se zabýval řeckým divadlem, překládáním a vydáváním zejména řecké literatury.

Původ názvu

Původ názvu obce je od slovanského osobního jména Voděrad (ten, který má rád vodu, pracuje s vodou nebo ve vodě), v nejstarší podobě je uveden jako Woderadeh (1088), a přídomek "černý" pochází od černých lesů (podobně jako nedaleký Kostelec nad Černými lesy). Na Kolínsku je ještě jedna obec stejného jména - Polní Voděrady.

Znak a vlajka obce

Podvýborem pro heraldiku a vexilologii Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky byl dne 20. ledna 2005 usnesením č. 50 schválen znak a prapor obce, jeho autorem je heraldik Stanislav Kasík. Jedná se o tzv. mluvící znak, který tvoří stříbrno-červeně vlnitě dělený štít (voda v názvu obce), nahoře na zeleném trávníku tři listnaté stromy přirozené barvy (Voděradské bučiny), dole zlaté miskové váhy kosmo přeložené stříbrným brkem a šikmo vztyčeným stříbrným mečem se zlatým jílcem (převzato z historického obecního razítka z roku 1850). Vlajku tvoří pět vodorovných pruhů, střídavě zelených a bílých, s červeným karé, ve kterém jsou žluté miskové váhy kosmo přeložené bílým brkem a šikmo bílým mečem se žlutým jílcem, hrotem nahoru.

Administrativní údaje

Černé Voděrady jsou samostatnou obcí, jejich katastrální součástí je samota Hačky. Kkatastrální výměra činí 13,14 km² a žije zde 354 stálých obyvatel (1. ledna 2016).

Odkaz

www.cernevoderady.cz

Mapa

Poloha

Černé Voděrady leží 7 kilometrů jihozápadně od Kostelce nad Černými lesy (30 kilometrů západně od Kolína) v nadmořské výšce 425 metrů.

V této obci naleznete

Nejbližší obce

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK