Památný strom Cerhenická babyka byl zasazený přibližně v roce 1905, vysoký je 20 metrů a obvod jeho kmene činí 240 cm (měření v roce 2009). Mohutná široká koruna o výšce 16 metrů a šířce 15 metrů je rozvětvená z jednoho místa útlého kmene, strom je delkově vitální a v dobré kondici, jeho zdravotní stav je velmi dobrý.
Důvodem ochrany stromu je jeho význam pro hnízdění ptáků a jeho výjimečný vzhled a vzrůst.
Javor babyka (Acer campestre L.) LC roste v Evropě, jeho areál zasahuje také do severní Afriky, Malé Asie, na Kavkaz a do Íránu, výjimečně se objevuje v Severní Americe a na ostrově Tenerife. V České republice je hojný v nížinách a pahorkatinnách teplejších oblastí, častý je zejména v Českém středohoří, ve středních a východních Čechách a na střední, jižní a východní Moravě. Babyka se vyskytuje ve světlých bukových a dubo-habrových lesích, v teplomilných doubravách, v křovinách a jako solitera na polích, mezích a pastvinách. Je teplomilnou a polostinnou dřevinou, odolnou k suchu. Dobře odolává nízkým teplotám a znečištěnému ovzduší. Kvete v dubnu a v květnu po vyrašení listů. Dorůstá výšky 10–15 m, má košatou kulovitou a bohatě větvenou korunu a většinou křivý kmen. Často roste jen jako keř. Pupeny jsou vejcovité, s hnědočervenými, na okraji bělavě brvitými, šupinami. Větvičky mají korkové lišty. Opadavé vstřícně postavené listy jsou 3–5klané, tupé až okrouhle laločnaté. Jsou 5–10 cm široké. Čepel listů je svrchu zelená, na rubu žlutozelená a má srdčitou bázi. Mléčící řapík bývá 2–8 cm dlouhý. Květy vykvétají v chocholičnatých latách, kalich i koruna je žlutozelený. Plodem je křídlatá 2–4 cm velká dvounažka, která je rovnovážně rozestálá.
Ochrana byla vyhlášena usnesením Krajského národního výboru Středočeského kraje ze dne 25. ledna 1983, v Ústředním seznamu ochrany přírody je evidována pod kódem 104079.
Databáze památných stromů Agentury ochrany přírody a krajiny ČR
Strom roste v nadmořské výšce 233 metrů na kraji lesa západně od vsi, nedaleko hřbitova při cestě do Cerhýnek.
GPS: 50°4'13.624"N, 15°3'43.916"E
Volně přístupné