V neděli jsme se opět probudili do nádherného dne, který jsme po pokažení počasí včera večer ani nečekali. Část naší noční procházky jsme totiž absolvovali i za deště. Nicméně všechny mráčky se rozplynuly a my vyrážíme na poslední prohlídku, kterou si nemůžeme nechat ujít. Metrem popojíždíme pouze jednu stanici na High Street Kensington a po stejnojmenné ulici jdeme ke známému Kensingtonskému paláci.
Kensington Palace je královská rezidence v Kensingtonských zahradách a v současnosti je určen jako obydlí méně významných členů královské rodiny – tč. vévody z Gloucesteru, prince Michaela a princezny Marie Kristýny z Kentu. Původní budova z počátku 17. století byla postavena pro vévodu z Nottinghamu, kterou v roce 1689 koupil Vilém Oranžský za účelem pořízení rezidence poblíž Londýna (Kensington byl v té době vesnicí mimo hranice Londýna). Palác byl přestavěn podle návrhu Christophera Wrena rozšířením o nové pavilóny, byla vybudována poradní síň a královská kaple. Poté co přístavby změnily orientaci domu směrem na západ, dostavěl severní a jižní křídlo. Po smrti Viléma Oranžského palác využívala jako své sídlo královna Anna. Wren pro ni navrhl skleník a Henry Wise vybudoval obrovský barokní květinový sad o rozloze asi 121 000 m². Také král Jiří I. utratil na úpravy tohoto paláce značné prostředky, když nechal Williamem Kentem vymalovat schodiště a stropy a v roce 1722 vybudovat novou ústřední prostoru paláce – Kupolovitou síň, kde byla mimochodem v roce 1819 pokřtěna princezna Viktorie, která se zde narodila. Posledním panovníkem využívajícím Kensingtonský palác byl Jiří II. (do roku 1760). V roce 1981 byly vybrané pokoje paláce upraveny pro novomanžele prince Charlese a princeznu Dianu a staly se sídlem Diany od její svatby až do její smrti. Jejích syn princ William navštěvoval místní školku a základní školu, která se nachází nedaleko odsud. Krátce po smrti princezny Diany v roce 1997 sem proudily tisíce truchlících, kteří bránu paláce zasypali milionem květin. Dnes je část paláce přístupná veřejnosti, za 10,5 libry (322 Kč) si lze prohlédnout pokoje patřící princezně Margaretě a výstavu Diana, princezna z Walesu.
Na prohlídku paláce jsme ale nešli, protože otevírají až v 10:00 hodin, a tak bychom měli náš harmonogram značně napjatý. Jdeme tedy pomalou procházkou přes Kensingtonské zahrady, které kdysi patřily ke Kensingtonskému paláci a v roce 1841 byly upraveny na veřejný park, do čtvrti Notting Hill, kterou proslavil stejnojmenný film s Julií Robertsovou a Hughem Grantem v hlavních rolích.
Naše poslední cesta vede na metro a zpět na hotel pro věci, které jsme si nechali uložené na recepci. Ve 12:20 hodin odjíždíme od stanice metra Victoria autobusem společnosti Greenline zpět na letiště London-Luton, kam jsme přijeli těsně před 14:00 hodinou. Úplně to stačilo, protože naše letadlo odletělo v 15:00 hodin včas a v 17:45 hodin našeho času jsme zpátky v Praze.
Tento výlet do Londýna byl naprosto skvělý a dokonce i počasí nám vyšlo, ačkoliv nám i sprchlo. Hlavní pozitivní dojem v nás zanechalo právě to, jak úžasně a přitom zcela přirozeně se v Londýně mixují různé kultury. Ale to bych se již opakoval …