První zmínka o Zásmukách se datuje k roku 1285, kdy byl jejím majitelem Sulislav ze Zásmuk, kuchmistr královny Guty Habsburské, první ženy Václava II. V té době se jednalo o malou osadu kolem potoka Špandava, v místě dnes zvaném Vyšehrad. Ta vznikla na vedlejší obchodní stezce, vedoucí od brodu přes Labe v Poděbradech k brodu přes Sázavu v Ratajích. V roce 1351 se ves dostala do majetku Ctibora ze Zásmuk, předka zemanského rodu Zásmuckých ze Zásmuk. Jim pak Zásmuky patřily ve druhé polovině 14. a první polovině 15. století. Od Kuneše Zásmuckého ze Zásmuk (naposledy se vzpomíná v roce 1462) získal majetek neznámým způsobem Jindřich z Vojslavic, který ho v roce 1508 prodal Oldřichovi Popelovi z Vesce a na Maloticích. Potom se zde ještě vystřídalo několik majitelů, až Zásmuky získal v roce 1533 hejtman Kouřimského kraje Adam z Říčan. Ten dosáhl v roce 1542 povýšení obce na město a zasloužil se o jeho značný rozvoj. Město i okolní vesnice byly několikrát zpustošeny v průběhu třicetileté války, během níž zahynulo 60 % obyvatelstva zásmuckého panství. Vydrancovaný majetek se dostal v roce 1637 do majetku Šternberků, za jejichž přes 300 let trvající vlády zaznamenaly Zásmuky značný rozvoj a hospodářský rozkvět. V první polovině 18. století byla pak přes Zásmuky vybudována nová, tzv. Kutnohorská císařská silnice (Praha - Kutná Hora), která dopomohla k jejich dalšímu rozvoji. V roce 1992 byl Zásmukám vrácen status města.
Zásmuky jsou také zastávkou č. 16 významného regionálního projektu Tajuplná místa Podlipanska, které organizuje MAS Podlipansko, o.p.s. Pro zájemce o putování po těchto místech opředených tajemstvím a pověstmi je vydán kapesní průvodce, který zdarma získáte na informačních místech Podlipanska. Informační tabule jsme doplnili fotografiemi z našeho archivu.
Matěj Milota Zdirad Polák (* 14. 2. 1788 Zásmuky - † 31. 3. 1856 Vídeňské Nové Město, Rakousko) - český obrozenecký básník, učitel a důstojník. Jako autor českých básní byl vysoce hodnocen i Jungmannem, Jiráskem nebo Palackým.
František Kmoch (* 1. 8. 1848 Zásmuky - †30. 4. 1912 Kolín) - hudební skladatel, učitel a kapelník. V reakci na styl rakousko-uherských vojenských pochodů skládal Kmoch pochody hluboce zakořeněné v české lidové hudbě, byl dirigentem kolínského Sokolského dechového orchestru.
Jan Falta (* 1859 Zásmuky - † 8. 3. 1929 Zásmuky) - stavitel a veřejný činitel, po studiu na kutnohorském gymnáziu a praxi v Hradci Králové a v otcově firmě v Zásmukách se stal samostatným stavitelem, pracoval především ve šternberských službách. Byl členem městského zastupitelstva, vlasteneckých spolků a spoluzakladatelem Občanské záložny.
Rudolf Illový (20. 12. 1881 Zásmuky –16. 1. 1943 Terezín) - český levicový novinář, redaktor sociální poezie, básník a překladatel. Zahynul v koncentračním táboře Terezín.
Bedřich Pokorný (* 5. 2. 1883 Zásmuky - † ?) - štukatér, modelista, malíř a sochař, který v Zásmukách prožil většinu svého života. V 50. letech 20. století se odstěhoval poté, co jeho manželka v roce 1952 zahynula při autonehodě a další stopy po něm mizí. Je autorem jedinečného souboru secesních reliéfů zdobících domy na Zásmucku, plastik lvů na brány statků v okolí a dalších drobných děl.
Ze Zásmuk pocházel rod otce básníka Jana Nerudy (1834 – 1891), malý Jan Neruda v Zásmukách pobýval v letech 1836–38, domovským právem byl příslušný do Zásmuk až do roku 1864.
Vznik názvu Zásmuky (pomnožný tvar) není zcela zřejmý, v minulosti se používal i v jednotném čísle jako (ten) Zasmuk, od prvního známého písemného zápisu v roce 1285 se název prakticky nezměnil. Zřejmě se jedná o původní keltské nebo germánské osobní nebo rodové jméno, které bylo v lidovém podání etymologicky změněno.
Zásmuky získaly svůj znak zřejmě v souvislosti s povýšením na město v roce 1542, v modrém štítě je volná prázdná brána s hradbou mezi dvěma věžemi, vše stříbrné a kvádrované. Každá věž se dvěma černými okny vedle sebe a červenou stanovou střechou je zakončena zlatým křížkem. V bráně a pod ní je stříbrno-červeně polcená olbramovická (?) orlice se zlatou jetelovou pružinou. Údaje o udělení znakového privilegia se nedochovaly, a proto ani není znak uveden v Registru komunálních symbolů, v roce 2016 znak upravil podle heraldických zásad heraldikem PhDr. Zdeněk Kubík. Podvýborem pro heraldiku a vexilologii Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky byla dne 8. listopadu 2016 usnesením č. 56 schválena vlajka města vytvořená heraldikem PhDr. Zdeňkem Kubíkem podle historického znaku. Vlajku tvoří modrý list s volnou prázdnou bránou se čtyřmi zuby mezi dvěma věžemi, každá věž má dvě černá okna vedle sebe a červenou stanovou střechu zakončenou žlutým křížkem. V bráně a dolní části listu je bílo-červeně polcená orlice se žlutou zbrojí, jazykem a jetelovou pružinou.
Město Zásmuky má čtyři přidružené obce Doubravčany, Nesměň, Sobočice a Vršice, katastrální výměra činí 24,11 km² a žije zde 1 923 stálých obyvatel (1. ledna 2017).
Zásmuky leží 15 kilometrů jihozápadně od Kolína v nadmořské výšce 340 metrů.