Významný krajinný prvek (VKP) Údolí Jordán je mělké údolí tvořené Sedlovským potokem a jeho krátkým pravostranným bezejmenným přítokem.
V polovině 18. století se zde začalo s intenzivní těžbou českého granátu (pyropu) pro šperkařské účely. Kromě nalezišť v údolí Jordán se granáty dobývaly také pod nedalekými Hranicemi v Polepském údolí. V souvislosti s těžbou granátů se v šedesátých letech 18. století usazují v Kolíně brusiči a vrtači granátů a v roce 1774 si zakládají vlastní cech. Průmyslová těžba však na sklonku 18. století skončila a později z Kolína odcházejí i granátníci.
Dnes se na místě nachází starý hadcový kamenolom s balvany serpentinitu, obsahujícími granáty hojném množství a dále několik opuštěných těžebních jam z nichž největší na kraji lesa má rozměry cca 45×35 metrů. Naleziště pyropů spadá do Běčvársko – Dobešovického hadcového pásma.
Významný krajinný prvek (VKP) je vyhlášen ze zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny (§ 3, písm b).
Běhal Z., Novák F., Pauliš P., Pejša J.: Historická naleziště českého granátu (pyropu) na Kolínsku A jejich mineralogie, Práce muzea v Kolíně. Vydalo Regionální muzeum v Kolíně 2000.
Údolí Jordán se nachází při silnici z Ratboře do Sedlova.
GPS: 49°58'13.569"N, 15°9'38.723"E
Volně přístupné