Na místě románského kostela z 12. století byl nejpozději v 1. polovině 14. století vystavěn vyšehradskou kapitulou nebo sázavským klášterem (oba jsou střídavě uváděni jako majitelé obce ve 12. – 14. století) nový gotický kostel. V roce 1759 byla zvýšena věž kostela a v letech 1770–71 byl kostel upraven barokně, pravděpodobně stavitelem Františkem Tomášem Jedličkou, není však písemně doloženo.
Jednolodní obdélný kostel s pravoúhlým presbytářem a hranolovou věží při jeho severní straně. V přízemí věže je sakristie, zřejmě pozůstatek původního románského kostela. Před západním průčelím, které vrcholí barokním štítem s kamenným sousoším Navštívení Panny Marie z roku 1770, je barokní předsíň. Stěny lodi jsou členěny půlkruhově uzavřenými okny, v jižní stěně se dochoval zazděný gotický vstupní portál s lomeným záklenkem. Fasáda věže byla upravena barokně a ozdobena pilastry a římsami. Ve východním průčelí presbytáře se dochovalo zazděné hrotité okno s hrubě tvarovanou dvojdílnou kružbou se čtyřlistem.
Presbytář je sklenut gotickou křížovou žebrovou klenbou bez konzol, do sakristie z něho vede gotický hrotitý portál a v severní stěně je obdélné gotické sanktuárium. Triumfální oblouk je hrotitý, loď plochostropá a sakristie je sklenuta valeně.
Ze zařízení vyniká dnes již poničená dřevěná barokní kazatelna z doby kolem roku 1720, kdysi se sochařskou výzdobou (uloženou v depozitáři Arcibiskupství pražského) a hlavní rokokový rámový oltář z roku 1760, s obrazem Navštívení Panny Marie od Jana Popelíka z roku 1869. Na poprsnici kruchty byly umístěny kvalitní busty sv. Zachariáše a sv. Alžběty ze 40. let 18. století (uložené v depozitáři Arcibiskupství pražského) od neznámého autora. V některých pramenech se uvádí že pocházely z braunova okruhu (Fr. Adámek?), ale pravděpodobně pocházely z kutnohorských dílen období baroka; původně se nejspíš jednalo o oltářní sochy, druhotně ořezané do podoby bust. V jižní a severní stěně lodi jsou druhotně zazděné tři náhrobníky:
V dubové stolici ve věži kostela je zavěšen zvon z roku 1756 od pražských zvonařů Jana a Víta Dietrichových, ulitý nákladem Antonie Bukovské z Hustířan. Zvon váží 600 kg a má průměr 79 cm. Okolo krku je zdoben girlandovým pásem, který je na dvou místech přerušený kartuší s postavou svatého a erbem Bukovských z Hustířan, na plášti zvonu je celkem 16 postav světců. V girlandovém pásu je nápis: EXPENSIS PER ILLVSTRIS HAERULAE ANTINIA BVKOWSKIANAE DE HVSTRZAN. A(NN)O 1756. Zvon byl rekvírován v roce 1942, po roce 1945 byl do kostela vrácen.
Filiální kostel spadající pod správu Římskokatolické farnosti Kolín v Kolínském vikariátu. Bohoslužby se konají pouze první neděli v měsíci od 14:00 hodin.
Kostel Navštívení Panny Marie je zapsán do Ústředního seznamu nemovitých kulturních památek ČR pod číslem 14198/2–834.
Podlaha A.: Posvátná místa království Českého, vydalo Dědictví sv. Jana Nepomuckého Praha, 1910.
Kutil J.: Nápisy okresu Kolín, diplomová práce, str. 127 a 259. Univerzita Pardubice, Fakulta filozofická. 2012.
Kostel stojí v dominantní poloze na západním okraji vsi.
GPS: 49°59'35.300"N, 15°5'36.180"E
Přístupné po dohodě