Památný strom Kšelský jasan je vysoký 22 metry, obvod jeho kmene činí 490 cm, koruna je vysoká 24 metry a široká 30 metrů (měření v roce 2017). Zasazen byl kolem roku 1850, jeho zdravotní stav i vitalita jsou velmi dobré.
Ochrana byla vyhlášena z důvodu jeho historické důležitosti, výjimečného vzrůstu a protože tvoří krajinnou dominantu.
Jasan ztepilý (Fraxinus excelsior L.) LC se vyskytuje téměř v celé Evropě, kromě nejzazšího severu a severovýchodu. V dospělosti se jedná o světlomilnou dřevinu, roste na rozličných geologických podkladech, avšak podmínkou je jejich dostatečná živnost. Přirozený výskyt jasanu ztepilého bývá indikátorem nejlepších půd, dává přednost půdám obohaceným dusíkem, nesnáší zasolené půdy a neroste na zrašeliněných podkladech. Je citlivý na klimatické výkyvy, škodí mu silné mrazy, dobře snáší trvale vanoucí vítr a nehodí se do průmyslového prostředí. Strom dosahuje výšek 20 až 40 metrů a průměru kmene až 1,5 metru. Borka je dlouho hladká, šedá, později mělce podélně rozbrázděná, listy se na podzim bebarví a opadávají zelené. Jasan kvete v květnu a dosud nebylo objasněno, proč některé stromy neplodí a jiné jsou bohatě plodné. Dřevo je velmi kvalitní, pevné, pružné a houževnaté, využívá se k výrobě nábytku, v letectví a sportovních potřeb (v minulosti zejmína lyže zvané "jasánky"). Kůra jasanu poskytuje tříslo a jiné produkty používané v lidovém lékařství (náhražka chininu), také z listů a semen se extrahují cenné suroviny. Mladé větvičky se v minulosti používaly jako zimní krmivo pro dobytek, často byl vysazován u selských stavení jako ochrana před šířením požárů.
Ochrana byla vyhlášena rozhodnutím Okresního národního výboru v Kolíně s účinností od 1. 7. 1987, v Ústředním seznamu ochrany přírody je evidována pod kódem 104036.
Databáze památných stromů Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.
Jasan roste na evangelickém hřbitově.
GPS: 50°2'49.478"N, 14°53'46.794"E
Volně přístupné