Barokní pískovcová socha sv. Jana Nepomuckého z roku 1716, zhotovená nákladem kouřimského děkana Antonína Jana Marsche. Jméno autora není známé, lze však uvažovat o souvislosti s dílnou Františka Preisse (způsob utváření drapérie, široce rozevřené gesto paží, modelace vlasů). V roce 2001 byla socha restaurována Alexandrem Kozlovem.
Socha stojí na odstupněném hranolovém pilíři, jehož stěny člení obdélná zrcadla s konkávně vykrojenými rohy. V ploše zrcadel se původně na všech stranách nacházely nápisy, dnes až na několik písmen zaniklé. Na pilíři je umístěn vlastní podstavec sochy s nepříliš srozumitelným chronogramem CVRTVM / AVXILIV. Postava světce je oblečená v kanovnickém rouchu, vrstvený šat je zformován do měkkých záhybů - výrazně rozšířená rocheta splývá ke kolenům v mohutných záhybech, mozzeta je utvářená měkkými horizontálními záhyby. Jeho pohled je upřený k nebesům, přičemž v dramatickém gestu smeká z hlavy biret, chystá se pokleknout a v levéruce zdvíhá drobný kovový krucifix.
Socha sv. Jana Nepomuckého v Kouřimi je jednou z nejstarších soch tohoto světce na Kolínsku (viz též ještě starší socha na Mariánském sloupu v Zásmukách); Jan z Nepomuku byl totiž blahoslaven až v roce 1721 a ke svatořečení došlo až v roce 1729.
Socha je zapsána do Ústředního seznamu nemovitých kulturních památek ČR pod číslem 24511/2–812.
Socha stojí před kostelem sv. Štěpána v jižní části hlavního náměstí.
GPS: 50°0'8.487"N, 14°58'39.701"E
Volně přístupné