Památný strom Hrušeň na Babyku byla vysazena kolem roku 1860, vysoká je 14 metrů a obvod jeho kmene činí 260 cm (měření v roce 2010). Strom má nízký kmen se široce rozevřenými kostrními větvemi, mezi něž je umístěn posed, koruna je zdravá, vitální, suché větve se vyskytují ojediněle. Jeho zdravotní stav je velmi dobrý, strom stále kvete a plodí.
Důvodem ochrany stromu je jeho výjimečný vzrůst a stáří a také to, že tvoří významnou krajinnou dominantu.
Hrušeň obecná (Pyrus communis) LC je opadavý listnatý strom z čeledi růžovitých, významný především ovocnářsky kvůli plodům zvaným hrušky, ceněné je však i dřevo. Mezi ovocnými stromy, které se běžně vysokého věku nedožívají, patří hrušeň obecná k dlouhověkým. Je stromem mírného pásu, nejvhodnější jsou oblasti s nadmořskou výškou 200–300 m n. m., průměrnou roční teplotou 8–9 °C a průměrnými srážkami 500–600 mm. V minulosti se věřilo, že na hrušeň může člověk převést svoji nemoc, oficiálně není považovaná za léčivou rostlinu, ale vařené hrušky jsou vhodným pokrmem při srdečních a oběhových chorobách, vysokém tlaku, nemocích močového měchýře a pro posílení žaludku. Dřevo hrušně se vyznačuje tzv. roztroušeně pórovitou stavbou, je tvrdé (v rámci ovocných stromů patří hrušňové dřevo k nejtvrdším) a houževnaté, pevné, nebortí se, hodí se k soustružení, dřevořezbám, na výrobu hudebních nástrojů a v minulosti se používalo k výrobě dřevěných závitů (svěráky, lisy).
Ochrana byla vyhlášena usnesením Rady Středočeského krajského národního výboru v Praze ze dne 25. července 1978, v Ústředním seznamu ochrany přírody je evidována pod kódem 103754.
Databáze památných stromů Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.
Hrušeň roste pod Horkami, nad pravým břehem Poříčanského potoka, severovýchodně od obce, v místě zvaném Na Babyku.
GPS: 50°6'51.855"N, 14°52'11.438"E
Volně přístupné