Památný strom Červinka byl vysazený kolem roku 1850, vysoký je 15 metrů, obvod kmene činí 250 cm a koruna je vysoká 13 metrů (měření v roce 2010). Strom má hustou vitální korunu zasahující až k zemi, v kmeni je dutina, která zde byla již v době vyhlášení ochrany. Jeho zdravotní stav je dobrý, strom stále kvete a plodí.
Důvodem ochrany stromu je jeho výjimečný vzrůst a stáří.
Hrušeň obecná (Pyrus communis) LC je opadavý listnatý strom z čeledi růžovitých, významný především ovocnářsky kvůli plodům zvaným hrušky, ceněné je však i dřevo. Mezi ovocnými stromy, které se běžně vysokého věku nedožívají, patří hrušeň obecná k dlouhověkým. Je stromem mírného pásu, nejvhodnější jsou oblasti s nadmořskou výškou 200–300 m n. m., průměrnou roční teplotou 8–9 °C a průměrnými srážkami 500–600 mm. V minulosti se věřilo, že na hrušeň může člověk převést svoji nemoc, oficiálně není považovaná za léčivou rostlinu, ale vařené hrušky jsou vhodným pokrmem při srdečních a oběhových chorobách, vysokém tlaku, nemocích močového měchýře a pro posílení žaludku. Dřevo hrušně se vyznačuje tzv. roztroušeně pórovitou stavbou, je tvrdé (v rámci ovocných stromů patří hrušňové dřevo k nejtvrdším) a houževnaté, pevné, nebortí se, hodí se k soustružení, dřevořezbám, na výrobu hudebních nástrojů a v minulosti se používalo k výrobě dřevěných závitů (svěráky, lisy).
Ochrana byla vyhlášena usnesením Rady Středočeského krajského národního výboru v Praze ze dne 25. července 1978, v Ústředním seznamu ochrany přírody je evidována pod kódem 103755.
Databáze památných stromů Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.
Hrušeň obecná zvaná Červinka roste jižně od obce Na Vinici, ve svahu nad Zeleným dolem, kde protéká Kounický potok.
GPS: 50°5'55.061"N, 14°51'19.991"E
Volně přístupné