Starý židovský hřbitov v Kolíně je po starém židovském hřbitově v Praze druhou nejvýznamnější památkou svého druhu v Čechách.
Počátky hřbitova spadají do poloviny 15. století a pohřbívalo se zde až do roku 1887, kdy byl otevřen nový hřbitov na Zálabí. Ohradní hřbitovní zeď vymezuje nepravidelný pozemek o rozloze 1,128 ha, vstup je z východní strany pseudobarokní bránou (ulice Kmochova). Na ploše hřbitova je rozmístěno 2 693 náhrobků z 15. – 19. století. Nejstarší zachované náhrobky pocházejí zřejmě z roku 1492 (rabín PhDr. Richard Feder datoval nejstarší náhrobky rokem 1418), jedná se o pravoúhlé kamenné desky bez ozdob, jejichž nápisové pole lemuje široká obruba. Z tohoto typu vycházejí i mladší pískovcové náhrobky ze 16. století. Mnohem nápadnější jsou pozdně renesanční a raně barokní náhrobky ze 17. století zhotovované z pískovce a červeného mramoru. Jejich čelní plochu zdobí nika s polosloupy či pilastry, desky mají složité zakončení ve tvaru segmentového nebo trojúhelníkovitého frontonu. Plastické prvky, jako jsou voluty nebo rostlinné ornamenty, doplňuje symbolika z židovské tradice – žehnající kohenské ruce, levitské konvice, Davidova hvězda nebo vinný hrozen a výjimečně i symboly, zpodobňující jméno zemřelého (reliéf zvířete atd.) Svým charakterem jsou náhrobky z tohoto období shodné s náhrobky ze starého židovského hřbitova v Praze. Nejmladší náhrobky z 18. a 19. století se opět vracejí k jednoduššímu typu výzdoby, kterou kromě stylizované niky často tvoří štítky s obloukovitě vybranými okraji. Kolem poloviny 19. století se objevují mramorové náhrobky s obloukovým završením, ve formě obelisku atd. Tyto náhrobky se již podobají běžným křesťanským náhrobkům a ukazují na značný postup asimilace židovského obyvatelstva v Kolíně. V roce 1949 požadoval Městský národní výbor v Kolíně po Památkovém úřadu v Praze svolení se zrušením židovského hřbitova se zdůvodněním, že brání rozvoji města; tato žádost však byla naštěstím přípisem z 26. května 1949 zamítnuta. V letech 2012–13 byla restaurována zeď a brána do Kmochovy ulice, obnovy uměleckého kování se ujal kovář Václav Svoboda z Kouřimi.
Mezi náhrobky vynikají:
Vpravo od vstupní brány:
Na mírné vyvýšenině zhruba uprostřed hřbitova, vpravo od přístupové cesty:
Severozápadní úpatí vyvýšeniny (tak zvaný rabínský pahorek):
Severní část hřbitova:
Severozápadní roh hřbitova:
Hřbitov patří pod správu společnosti Matana Praha a jeho prohlídku si lze denně mimo soboty objednat v Městském informačním centru.
Starý židovský hřbitov je zapsán do Ústředního seznamu nemovitých kulturních památek ČR pod číslem 20505/2–786.
Starý židovský hřbitov ohraničuje Kmochova a Sluneční ulice (Kolín II) na západním okraji historického centra.
GPS: 50°1'47.230"N, 15°11'42.220"E
Přístupné/vstupné