V letech 1912–23 byl v lese Na Mírkovečku (dnes také Mirkovci) zkoumán raně středověký mohylník z 8. - 9. století, který byl prokopán pracovníky Východočeského muzea Hradec Králové (A. Stocký, J. Koudelka, J. Hellich a L. Domečka). Prozkoumáno zde bylo 32 kruhových a oválných mohyl uspořádaných do nepravidelných řad, z nichž některé byly obklopeny příkopem. Pohřby v těchto mohylách byly žárové i kostrové a některé byly do mohylových náspů přidány dodatečně – jako třeba situace v největší mohyle č. 4 o rozměru 19×10×1,2 metru, kde byly zjištěny 4 kostrové pohřby a dva starší pohřby žárové. Z milodarů u kostrových pohřbů byly získány esovité záušnice, dřevěná vědérka s železným kováním, železné nože a keramika. U těchto pohřbů se rovněž zachovaly zbytky dřevěných rakví nebo már pod těly zemřelých. Jmenované nálezy jsou uloženy v muzeu v Chlumci nad Cidlinou.
Konstrukci mohyl tvořil ve většině případů hlinitý plášť a v některých případech se dochovaly i kamenné konstrukce (věnec, dlažba nebo obložení hrobu).
Již v době výzkumů byl les Mírkoveček intenzivně těžen a místo bylo změněno na pole, takže celá lokalita byla nenávratně zničena. Na rozdíl od této zničené lokality se velmi dobře zachoval nedaleký mohylník v Žiželickém lese.
Lutovský M.: Encyklopedie slovanské archeologie v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, str. 104. Vydalo nakladatelství Libri 2001.
Mohylník se nacházel v poloze Na Mirkovci v nadmořské výšce 225 metrů. Přístup je silničkou od dvora Korce, před podjezdem dálnice vpravo k lesíku.
GPS: 50°7'50.271"N, 15°20'9.106"E
Volně přístupné