Kostel je poprvé písemně doložen v roce 1352 kdy náležel ke kouřimskému děkanátu, v roce 1359 je doloženo úmrtí zdejšího faráře Haška. Zdivo současného presbytáře pochází až z pozdně gotické přestavby v 15. století. Loď byla později zbořena a znovu vystavěna v letech 1854–55.
Jednolodní obdélný kostel s pravoúhlým presbytářem a obdélnou sakristií po severní straně. Nad západním průčelím se zdvíhá hranolová věž. Ve východní zdi presbytáře je zazděná náhrobní deska rodiny Pechovy z černého mramoru z roku 1850 s českým nápisem: ZDE ODPOČÍVÁ OŽELENÁ CHOTI NADLESNÍHO KATEŘINA PECHE ROZENÁ KOKOŠKA. ZESNULA V PÁNU 29. PROSINCE 1849. TÉŽ I JEJÍ DÍTKA VÁCLAV ZEMŘEL 29. DUBNA 1839 / ANNA ZEMŘELA 31. PROSINCE 1842.
Z původní pozdně gotické stavby se dochovalo zazděné hrotité okno ve východní stěně presbytáře a portál z presbytáře do sakristie z doby kolem roku 1500. Fasády kostela jsou hladké, členěné pouze obloukově uzavřenými okny a kruhovým oknem v západním průčelí nad vchodem. Presbytář je sklenut plackou, triumfální oblouk má půlkruhovitý tvar a loď je plochostropá.
Původní vnitřní zařízení kostela bylo nevýrazné a pocházelo především z poloviny 19. stol., dnes z části rozkradené, z části odvezené a ukryté. Z pozůstatku inventáře tak zaujme pouze obraz nad tabernáklem hlavního oltáře, pocházející z roku 1855 a podepsaný J. Russ, a poničená replika slavného kolínského Brandlova obrazu sv. Bartoloměje, visící donedávna po levé straně presbytáře; obraz pochází z 60. let 18. století a na obojku psa je signován Io COIRIS P. Rám obrazu se v roce 2008 rozpadl zcela zničen červotoči a obraz spadl ze stěny, naštěstí se neroztrhl. Po levé straně lodi je podstavec s věnováním na sošku (tč. uloženou), kterou v roce 1908 darovaly kostelu Marie, Anna, Johana a Klára Kubelíkovy jako dík za uzdravení otce. V komoře po levé straně vchodu jsou uloženy zbytky kamenné křtitelnice z 15. století ve tvaru kalicha. Ve věži jsou zavěšeny dva zvony z původních tří, které byly do roku 1855 zavěšeny v dřevěné zvonici vedle kostela:
Filiální kostel spadající pod správu Řimskokatolické farnosti Kolín v Kolínském vikariátu. Pravidelné bohoslužby se v kostele nekonají.
Kostel sv. Bartoloměje je zapsán do Ústředního seznamu nemovitých kulturních památek ČR pod číslem 37325/2–3119.
Kutil J.: Nápisy okresu Kolín, diplomová práce, str. 107. Univerzita Pardubice, Fakulta filozofická. 2012.
Kostel stojí v centru obce Býchory.
GPS: 50°4'4.010"N, 15°16'13.460"E
Přístupné po dohodě