Ojedinělý památník, reprezentující pohnuté dějiny téměř celého 20. století.
Na místě zaniklého pomníku úpravy silnice přes Ždánický vrch byl v letech 1935–36 vybudován podle návrhu architekta Otakara Koutského velkolepý památník Antonína Švehly (1873 - 1933), prvorepublikového ministerského předsedy. Místo bylo vybráno symbolicky, protože ovládá značnou část Kouřimska, tedy tzv. Prokůpkova kraje, nazvaného podle Jana Antonína Prokůpka, významného politika a Švehlova přítele. Stavbu pomníku iniciovala mládež Agrární strany (Republikánské strany zemědělského a malorolnického lidu), tehdejší nejsilnější politické strany v Československu. Finanční náklady byly hrazeny z příspěvků agrárníků a hospodářských záložen.
Památník tvořil železobetonový polokruh dlouhý 25 m, nesený šesti sloupy z žernovské žuly, na kterém byl umístěn nápis: TĚM, KDO SE ZASLOUŽILI O HOSPODÁŘSKOU A POLITICKOU SVOBODU ZEMĚDĚLSKÉHO LIDU. Na každém sloupu byla připevněna bronzová destička se jménem zasloužilého činovníka agrární strany a Švehlova spolupracovníka: Jan Antonín a Adolf Prokůpek, Stanislav Kubr, Alfons Šťastný, Otakar Srdínko a Bohumír Bradáč, v centru pak byl umístěn dvoumetrový blok z leštěné žuly, na kterém byla busta Antonína Švehly od akademického sochaře Cyrila Zatloukala (1894 - 1962).
V roce 1939 fašistický režim památník zrušil a nechal odstranit nápisy, bustu Antonína Švehly i destičky se jmény jeho spolupracovníků, které byly nenávratně ztraceny. Po skončení války byl prázdný památník změněn na Památník obětem fašismu Kolínska, Českobrodska a Kouřimska, slavnostně odhalený 6. července 1946. Na opuštěný žulový obelisk byla vyryta jména obětí z Kolínska, Českobrodska a Kouřimska, převážně židovského původu. Po roce 1948 byla tato jména na obelisku přebroušena a nově na něm byl vytesán jen obecný nápis: OBĚTEM NACISMU A PADLÝM BOJOVNÍKŮM ZA SVOBODU 1938 - 1945. Na betonový oblouk byl umístěn nápis: VÁM, KDOŽ JSTE PRO VLAST TRPĚLI A UMÍRALI, Z VDĚČNOSTI NÁRODU NA PAMĚŤ A K VÝSTRAZE, odstraněný v roce 1982, kdy se se vedly spory o přemístění památníku do Kolína, neboť s místem umístění neměl žádnou přímou spojitost. Obyvatelé Ždánic se však proti vůli stranických orgánů vzbouřili a stavba tak zůstala na původním místě a zachovala si i svou původní podobu. Pomník se tak stal symbolem nejen první republiky, ale i odporu proti fašistické okupaci a komunistickému násilí, což tehdejší režim neviděl rád.
V současné době památník nemá majitele, ale stojí na pozemcích obce, která zajišťuje pouze nejnutnější údržbu.
V současné době památník nemá majitele, ale stojí na pozemcích obce, která zajišťuje pouze nejnutnější údržbu.
Zdroj: https://kolinsky.denik.cz/zpravy_region/ko_historie_zdanice20090828.htm
Hoznauerová L.: Historie Zásmuk, pokračování. Město Zásmuky 2012.
Památník stojí na akropoli hradiště (také Na panáku) ve výšce 397 m. n. m., přístupný je po zelené turistické značce číslo 3078 z náměstí v Kouřimi na rozcestí Krymlov - hlavní silnice, bus. (7 km) a po tvarové odbočce k památníku 1 km. Autem lze zaparkovat ve Ždánicích u kostela sv. Havla a po zelené tvarové značce je to k památníku 500 metrů pěšky. Památník leží na trase cyklotrasy Středočeská ovocná stezka z Českého Brodu do Kolína.
GPS: 49°58'7.647"N, 14°56'46.572"E
Volně přístupné