K domu č.p. 5 ve Vykáni se pojí různé pověsti. Údajně v minulosti na těchto místech rozložila své budovy opevněná tvrz a na zahradě domu má být zakopán poklad nesmírné ceny. V zemi ukryté cennosti prý dosud hlídá zlatá kachna s dvanácti zlatými kachňaty.
Poklad měl však objevit v podzemní chodbě jeden voják za napoleonských válek, který byl v té době ve statku ubytován. Už se viděl boháčem, ale v tom vojenská polnice svolávala vojáky k poplachu a dalšímu pochodu. Voják, nálezce pokladu, si v tom zmatku nestačil vyzvednout nalezené cennosti. Po delší době, když už skončila vojna, vrátil se voják do Vykáně, aby znovu nalezl místo pokladu. Vchod do podzemní chodby byl již zcela zasypán. Ani po dlouhém a usilovném pátrání poklad nenalezl. Je pravda, že dávný majitel gruntu, pan František Kadeřávek, kdysi nalezl na svém pozemku starý hrnec s různými mincemi a keramické popelnice, které daroval pražskému muzeu.
V podzemí statku jsou prý také různá klenutá kamenná sklepení a podzemní chodby. Jedna z chodeb snad vede až do nedalekého dvora Týnice, nebo až k torzu zbořené kaple sv. Kříže u Bříství. Další chodba měla vést do zdejšího kostela sv. Havla. Při různých stavebních úpravách dvora statku byl objeven starý zasypaný sklep a stará studna, o níž se traduje, že to byla kdysi hladomorna. Kdo ví?
Tuzar B.: Truhlice pověstí a starých příběhů okresu Nymburk, Nakladatelství Ing. Ivan Ulrych – VEGA-L Nymburk 2003.
GPS: 50°7'3.770"N, 14°49'7.170"E