Přírodní památka (PP) Váha (kategorie Mezinárodního svazu ochrany přírody IUCN – IV, řízená rezervace) byla vyhlášena v nadmořské výšce 190 metrů na rozloze 0,7285 ha z důvodu ochrany vzácné vodní a bažinné květeny, zejména jako bohaté naleziště růžkatce potopeného (Ceratophyllum submersum).
Přírodní památku Váha tvoří stará vodní nádrž v polích neznámého původu, může se jednat buď o pozůstatek Bačovského rybníka nebo zaplavený lůmek po těžbě hlíny na stavbu domů ve Volárně. V severovýchodním rohu je do nádrže vyústěna meliorační svodnice z okolních polí. Nádrž je obrostlá stromovým patrem, na navazujících loukách roste ostřice oddálená (Carex distans), ožanka čpavá (Teucrium scordium), ledenec přímořský (Tetragonolobus maritimus), kozinec dánský (Astragalus danicus) a bradáček vejčitý (listera ovata). Z živočichů se zde vyskytují vodní druhy bezobratlých – vážky, chrostíci a potápníci a z obojživelníků skokan štíhlý (Rana dalmatina).
Růžkatec potopený nebo bradavčitý (Ceratophyllum submersum) je silně ohrožená EN vodní rostlina z čeledi růžkatcovitých, volně se vznášející ve vodním sloupci nebo bezkořennou bází lodyhy a přeměněnými větvemi zakotvená ve dně. Rostlina na konci vegetačního období porůstá zhruba 90 % plochy vodní nádrže v PP Váha. V době vyhlášení přírodní památky byla považována za velmi vzácnou, v poslední době však byla objevena na mnoha nových lokalitách, objektivní příčina tohoto stavu zatím není známa.
Ožanka čpavá (Teucrium scordium) je silně ohrožená EN vytrvalá bylina z čeledi hluchavkovitých, dorůstající výšky až 40 cm. Kvete od července do srpna růžově fialovými květy. Listy po rozemnutí silně zapáchají po česneku. Na území PP Váha se vyskytuje v počtu několika rostlin na třech místech.
Ostřice oddálená (Carex distans) je ohrožená VU vytrvalá rostlina z čeledi šáchorovitých, dorůstající výšky až 60 cm. Kvete v dubnu až červnu a její soukvětí se skládá s 3 až 5 klasů. Na území PP Váha se vyskytuje v souvislejším porostu na severním okraji chráněného území.
Kozinec dánský (Astragalus danicus) je ohrožená VU vytrvalá rostlina z čeledi bobovitých, dorůstající výšky až 30 cm. Kvete od května do června, květní hrozny mají modrofialovou až červenofialovou barvu. Na území PP Váha se vyskytuje na dvou místech v západní části chráněného území.
Ledenec přímořský (Tetragonolobus maritimus L) je ohrožená VU vytrvalá jedovatá rostlina z čeledi bobovitých, dorůstá délky až 45 cm. Kvete od května do července sírově žlutými květy na většinou poléhavé až vzpřímené lodyze. Na celém území PP Váha je poměrně hojným druhem, v České republice se vyskytuje velmi vzácně a roztroušeně od nížin do max. 500 m. n. v.
Bradáček vejčitý (listera ovata) je pozornost vyžadující NT vytrvalá bylina z čeledi vstavačovitých, dorůstá výšky až 60 cm. Kvete od května do července žlutozelenými květy na vzpřímené lodyze. Na území PP Váha se vyskytuje v hojném počtu v jižní části chráněného území.
Skokan štíhlý (Rana dalmatina) je ohrožený VU druh žáby z čeledi skokanovitých, dorůstá délky okolo 7 cm. Na území PP Váha bylo pozorováno několik jedinců.
Přírodní památka byla vyhlášena Okresním národním výborem Kolín ke dni 14. října 1982 jako chráněný přírodní výtvor, v Ústředním seznamu ochrany přírody (ÚSOP) je evidována pod kódem 839.
Ústřední seznam ochrany přírody Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.
Přírodní památka Váha leží 300 metrů severně od Volárny, přístup je po neznačené polní cestě.
GPS: 50°5'48.160"N, 15°14'18.300"E
Volně přístupné