archeologické nálezy
1. sídliště a pohřebiště z doby keltské (doba halštatská až laténská)
Na katastru obce byly nalezeny nádoby žárového pohřebiště z 6. – 5. století př. n. l. a soubor keramiky z 3. – 2. stol. př. n. l. Nálezy jsou součástí sbírek Národního muzea v Praze a Podlipanského muzea v Českém Brodě.
2. sídliště z doby stěhování národů (doba římská)
- V roce 1896 odkryl J. L. Píč jižně od železniční zastávky v poloze "Ve Zlínech" na ploše cca 2,3 ha velké germánské sídliště z období 1. a 2. stol. n. l. Zajímavé jsou zejména zahloubené obdélné polozemnicové domy vystužené 6 dřevěnými kůly o rozměrech 4×5 m, v jednom z nich byly zjištěny dvě železářské pece se zahloubenou nístějí. Podle těchto pecí se analogická železářská zařízení nazývají „tuklatským typem“ (viz též Třebovle). Z lokality byla vyzdvižena neobyčejně pestrá paleta nálezů: střepy hliněných nádob, zlomek terry sigillaty (italská keramika), bronzové vědro, spony, stříbrné, bronzové, železné a kostěné jehlice, bronzový prsten, pinzeta na kroužku, železný klíč, kopí, ostruhy, hroty, hliněné přesleny, jantarové a keramické korále a zvířecí kosti. V letech 2006-15 zkoumal zdejší sídliště přední znalec doby římské Eduard Droberjar, který zde nalezl okolo 200 kusů kovových spon, mezi nimiž vyniká kruhová spona zdobená emailem, a depot 150 kusů denárů z roku 400 n. l. Nálezy ze sídliště jsou součástí sbírek Národního muzea v Praze a Podlipanského muzea v Českém Brodě.
- V roce 1926 prozkoumal archeolog Jaroslav Böhm nedaleko stávající čerpací stanice u silnice č. 12 Praha - Kolín germánské sídliště z počátku 1. stol. n. l., kde v osmi sídlištních jámách nalezl keramické střepy a zvířecí kosti. Zajímavým nálezem jsou čtyři zdobené keramické poháry plaňanského horizontu, uložené dnes v Podlipanském muzeu v Českém Brodě.
Fotogalerie