Hradiště Tismice je jedním z nejstarších raně středověkých hradišť širšího regionu, v rámci kterého v 8. a 9. století plnilo určitou centrální roli, a na kterém pobývali s ohledem na nálezy luxusního zboží příslušníci místní i cizí elity. Jelikož není přesně vymezen jeho obvod, existuje několik názorů na jeho velikost, nejčastěji se uvádí 20 - 25 ha. Díky letecké prospekci M. Gojdy a archeogeofyzikálnímu měření R. Křivánka pak mohlo být v 90. letech 20. století identifikováno původní vnitřní členění hradiště – rozeznány byly tři vnitřní, mírně obloukovitě probíhající fortifikační linie v rámci akropole, a rozsáhlé předhradí opevněné příkopem hlubokým 1,2-1,4 m, za kterým byla pravděpodobně lehčí palisáda. Opevnění na severní straně bylo bohužel odstraněno intenzivní orbou, takže se dochovalo v podobě nepříliš výrazných pozůstatků terénního stupně, v němž byly nalezeny zbytky zuhelnatělé části dřevěné hradby. Severovýchodní a východní strana návrší je chráněna hlubokou roklí, západní strana údolím potoka Bušinec.
První úvahy o existenci hradiště vyslovil P. Václav Krolmus (pseudonym Sumlork), který na hradišti prováděl v letech 1845-47 výkopy a povrchový sběr. Ty potvrdil Jaroslav Böhm ve 40. letech 20. století, ale až v rámci výzkumu raně středověkých osad v Pošembeří se hradištěm v 60. a 70. letech 20. stol. detailněji zabýval Jaroslav Kudrnáč, který zde vedle povrchového průzkumu provedl i další zjišťovací výzkumy. V roce 1977 byl proveden částečný záchranný výzkum při stavbě plynovodu. V rámci těchto výzkumů bylo prozkoumáno dřevohlinité opevnění z 2. poloviny 8. století, poměrně husté osídlení na akropoli a na předhradí pak dvě polozemnice a větší počet obilnic a jiných jam. Na akropoli byla díky archeogeofyzikálnímu měření v 90. letech 20. století zjištěna větší pravoúhlá struktura, snad raně středověká stavba.
Několik archeologických průzkumů proběhlo formou povrchových sběrů, v rámci kterých byly nalezeny kromě keramiky (hrnce a misky) i zlomky nepřenosných pražnic a přeslenů – setrvačníků užívaných při spřádání vláken. Během průzkumů pomocí detektorů kovů v letech 2000-04 pod vedením Nadi Profantové byl nalezen velmi vzácný soubor cca 270 zlatých, mosazných, železných a bronzových předmětů, z nichž nejpočetnější skupinu tvoří kování avarského typu (cca 109 kusů), většinou z mužského opasku, ale též koňského postroje a ostruhy. Ojediněle byly nalezeny i ozdoby určené ženám, jako náušnice a dva přívěsky. V tomto rozsahu se jedná o největší kumulaci nálezů avarského typu v Čechách, jejich původ je kladen do 2. poloviny 8. století. Na hradiště se jich část dostala zřejmě jako kořist z avarských válek Karla Velikého, ale jelikož v předhradí byla nalezena litá bronzová matrice pro tepání ozdob koňského postroje spolu s přenosnými železnými kovadlinami a různé slitky barevných kovů, olova, bronzové a olověné ingoty, stříbrný drát a hrudka s obsahem stříbra, lze vzhledem k nedalekým ložiskům mědi předpokládat výrobu alespoň části ozdob avarského typu přímo na místě. Z jiných nástrojů se našly železné nože, kostěná i železná šídla a dva jemnější bronzové nástroje Mezi nálezy zatím téměř chybějí zbraně, našly se jen 2 šipky s křidélky. Naopak zcela ojedinělý je nález stříbrného denáru Karla Velikého, který byl ražen v letech 771–793 v Amiens ve Francii. Díky paleobotanickým analýzám bylo možno vyhodnotit, že důležitou složkou stravy obyvatel hradiště byly kromě masa cereálie, z nichž převažovala nahá pšenice s příměsí ječmene, prosa, žita a ovsa.
Nálezy z areálu hradiště jsou uloženy v Regionálním muzeu v Kolíně a v Archeologickém ústavu AVČR, Praha, v. v. i.
Ve stejné době jako hradiště, existovaly na katastru dnešní obce další dvě slovanské osady (v poloze Škvorák na levém břehu Bušince a v okolí silnice do Limuz), kde Jaroslav Kudrnáč prozkoumal několik sídlištních objektů včetně obilnice.
Hradiště bylo zapsáno 31. 12. 1965 do Ústředního seznamu nemovitých kulturních památek ČR pod číslem 30221/2–907.
Sumlork W. S.: Staročeské powěsti, zpěwy, slawnosti, hry, obyčeje a nápěwy ohledem na bágeslowj Českoslowanské, Díl II, s. 194-196. Praha 1847.
Regionální muzeum Kolín: Kolínsko – území s archeologickými nálezy. Publikace k výstavě v roce 2000.
Profantová N.: Text k dlouhodobé výstavě Mezi kmenem a státem, Regionální muzeum Kolín 2016-18.
Hradiště se rozprostírá přímo nad vsí, na návrší o nadmořské výšce 292 metry, nad pravým břehem potoka Bušinec, v poloze Na Hradišťanech. Přístup je po zelené turistické značce z centra obce.
GPS: 50°3'8.908"N, 14°49'12.765"E
Volně přístupné