Tvrz ve Štítarech vystavěli zemané Štítarští ze Štítar, jejichž předkem byl Šimon ze Strážnice († 1461), bratr majitele kolínského hradu Bedřicha ze Strážnice. Tvrz je poprvé písemně doložena v roce 1501 za Šimona mladšího ze Štítar, ale jeho syn Jakub Štítarský jiprodal spolu s dvorem Martinovi Smolíkovi z Radovesnic v roce 1523. Smolíkům z Radovesnic, kteří se také nazývají ze Štítar, náležely Štítary až do roku 1587, kdy zemřela nešťastnou náhodou utonutím a bez potomků mladá Kateřina Smolíková, provdaná za Samuela Freusichselbsta, který rovněž zemřel v témže roce. O jejich dědictví došlo ke sporům, ale štítarskou tvrz nakonec koupilo město Kolín.
Za městské vlády byla tvrz nadále udržována a sloužila hospodářským potřebám dvora. Připomíná se ještě v roce 1753, kdy město Kolín pronajímalo štítarský dvůr měšťanům Janu Wildlovi a Antonínovi Neumanovi. V nájemní smlouvě se výslovně uvádí, že uprostřed poplužního dvora stojí zděné stavení, kryté šindelem, jemuž se říká "Parkán". Jedná se bezpochyby o popis bývalé tvrze. V roce 1778 byl štítarský dvůr zrušen, pozemky rozparcelovány a budovy přestavěny na obydlí nových pozemkových vlastníků. Touto parcelací dvora vznikla dnešní ves Štítary, současně však zanikla tvrz, jejíž zdivo bylo použito při stavbě domů čp. 7 a 8, které vznikly na jejím místě.
Tůma J.: Paměti osad na Kolínsku. Nakladatelství J. L. Bayer Kolín, 1915.
Šimek T. a kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku; Východní Čechy. Praha, nakladatelství Svoboda, 1989.
Dnes stojí v místech tvrze domy čp. 7 a 8 na jižní straně návsi.
GPS: 50°1'7.100"N, 15°10'27.160"E
Nepřístupné