Smírčí kámen z počátku 17. století spojený s mordem místního svobodníka nebo jinou násilnou smrtí v obci, později zřejmě použitý jako mezník lichtenštejnských knížecích pozemků. V roce 1854 byl vyzdvižení kamene přítomen přistoupimský administrátor (1852-1860) František Janda.
Velký kámen z nučického červeného pískovce o rozměrech nadzemní části 58 x 66 x 39 cm se zaobleným vrcholem a setřelým reliéfem maltézského kříže na přední a tesařskou sekerou (tzv. širočinou) a úhelnicí na druhé straně. V současnosti jsou těsně nad zemí patrné jen náznaky příčného břevna.
Ve farní kronice je zápis (není přesně datován, ale bude z poloviny 50. let 19. století): Podle cesty nalevo okolo obce Přistoupim do Brodu vedoucí stojí veliký kámen, nad ním prý stál hruškový strom a pověst jde, že starý jakýsi muž z tohoto stromu spadnuv, zabil se. Na památku toho byl prý tento kámen postaven. V roce 1854 byl tento kámen u mé přítomnosti vyzdvižen, hluboko pod ním hledáno, ale docela nic nenalezeno. Z přední strany je na něm vytesaný tak zvaný maltézský kříž, vzadu se nachází tesařský znak, širočina totiž a úhelnice, z čehož se soudí, že onen se stromu spadlý muž byl řemesla tesařského. K tomuto textu je později připsáno jinou rukou: Pravdě podobné jest, že ten kámen jest starý mezník. V jedné listině při odprodeji protějšího pole panského mluví se o meznících knížecích, ku kterým ono pole dosahovalo.
Státní okresní archiv Kolín, archivní fond Farní úřad Přistoupim, bez inv. č. – Pamětní kniha 1836-1947, str. 49.
Kámen stojí u původní cesty vedoucí do Českého Brodu na západním okraji obce.
GPS: 50°3'22.317"N, 14°52'28.162"E
Volně přístupné