Cesty a památky

Kolínsko » Přišimasy » památník svobody

památník svobody

Přišimasy, Pomníky, Památníky jiných událostí

Památník obětem 1. světové války od kameníka Aloise Formánka z Českého Brodu, odhalený 26. září 1920. Deska byla opakovaně vystavena poničení vandaly (dokonce do ní bylo stříleno), v letech 2005-06 byla opravena a uvedena do původního stavu.

Památník tvoří obdélná deska ze světlé leštěné žuly (srovnejte s nedalekou deskou upomínající na Tábor lidu) vložená do mělkého výklenku vysekaného ve výšce 350 cm nad zemí a upevněná pomocí čtyř mosazných šroubů. Na desce je nápis: TENTO PAMÁTNÍK HLÁSÁ DÍLO OSVOBOZENÍ ČESKÉHO NÁRODA SPEČETĚNÉ KRVÍ NAŠICH BRATŘÍ DOVEŠENÉ 28. ŘÍJNA 1918 / JOSEF TICHÝ, OTAKAR ŠIMŮNEK, ALOIS HRDLIČKA, ADOLF VOSTROVSKÝ, FRANT. HLAVÁČEK, ALOIS POKORNÝ, JOSEF VORLÍČEK, VÁCLAV HERODES, ALOIS KLEPIŠ, JOSEF JÁSEK, JOSEF VITOVSKÝ, FRANT. DANĚK, JOSEF LEV, JOSEF ŠPLÍCHAL / TĚM KTEŘÍ PADLY*) ZA VLAST A NEDOSPĚLI K CÍLI VĚNUJÍ OBČANÉ SPOJENÝCH OBCÍ PŘIŠIMAS, HOREK a SKŘIVAN ROKU 1920.

*) Na pamětní desce je tato ukázková hrubá chyba již od roku 1920

Historickým paradoxem je skutečnost, že padlí občané jsou na desce oslavováni jako bojovníci za svobodu českého národa, ačkoliv v době 1. světové války bojovali a padli za C. K. Rakousko-Uhersko. S nápadem využít skálu k uctění obětí světové války přišel místostarosta Přišimas František Švarc na jednání rady obce 30. července 1920. Následně byl ustanoven výbor pro zřízení památníku, který byl zaplacen z dobrovolné sbírky obyvatel spojených obcí. Slavnost odhalení se konala necelé dva měsíce od vyslovení nápadu, slavnostní řeč pronesl tehdejší starosta obce Josef Ptáček.

Fotogalerie

Pamětní deska na balvanu Slouha (2008)Pamětní deska, detail (2009)

Zdroj informací

Psota J.: Klepec - vrch na Kolínsku, vlastním nákladem 2016.

Mapa

Poloha

Pamětní deska je vložena do skály Slouha v přírodní památce Klepec.

GPS: 50°2'56.810"N, 14°46'46.210"E

Přístupnost

Volně přístupné

V této obci ještě naleznete

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK