Unikátní dvanáctiboká roubená stodola z roku 1660, která má starobylý půdorys se strmým a vysokým krovem středověkého typu, pokrytým pěti tisíci došky. Jedná se o charakteristickou, a dnes již velmi vzácnou ukázku typu tzv. polygonálních stodol, používaného na území střední Evropy již v polovině 13. století. Konstrukci tvoří nízké roubené stěny bez vymazávek, protilehlé delší strany jsou prolomeny dvojicí vrat. Střední část stavby zaujímá průjezdný mlat, po jehož stranách se nacházejí dva přístodůlky. Nad mlatem se původně nacházela dvě patra pro uskladnění slámy a řezanky.
Stodola kdysi tvořila součást usedlosti čp. 3 v Želejove u Hořic (okres Jičín) a do skanzenu byla přenesena v roce 1977 a nelogicky volně umístěna urostřed areálu muzea. V rámci první etapy dostavby skanzenu v letech 2014-15 byla přenesena na nově zvolené místo v blízkosti rychty z Bradlecké Lhoty, s níž nově vytvořila nový celek - usedlost z Podkrkonoší, na novém místě by zrestaurována a pokryta došky ze žitné slámy. V interiéru je expozice tradičního zemědělského náčiní, z nichž některé pocháí přímo z usedlosti čp. 3 v Želejově a do muzea bylo převezeno spolu se stodolou.
Stodola ze Želejova je jednou z nejstarších zachovalých roubených stodol na území České republiky.
Všechny stavby ve skanzenu v Kouřimi jsou zapsány do Ústředního seznamu nemovitých kulturních památek ČR ze 7. května 1996 pod číslem 11280/2-4334.
Stodola ze Želejova stojí ve východní části areálu muzea lidových staveb v Kouřimi.
GPS: 49°59'38.549"N, 14°58'21.898"E
Přístupné/vstupné