Stará radnice, jedna z ustředních dominant kouřimského náměstí, je původní radní budova ze 14. století, která byla až do roku 1850 střediskem městské samosprávy.
Někdejší gotická radnice byla přestavěná renesančně v 16. století a opakovaně v následujících staletích, kdy byla v letech 1670 a 1692 opakovaně těžce poškozena požáry. Provizorně opravená budova se teprve v roce 1782 dočkala pozdně barokní přestavby podle projektu pražského architekta Jana Josefa Wircha. V letech 1849–50 byla přistavěna celá zadní část a v letech 1958–60 byla adaptována pro potřeby muzea. V roce 1992 dostala budova novou střechu a fasádu a provedeny byly i další nezbytné opravy.
Radnice je jednopatrová budova s mělkým středovým dvojosým rizalitem v hlavním západním průčelí, členěná pilastry a okenními římsami. V rizalitu západního průčelí je umístěn barokní reliéfní městský znak. V jižním průčelí je druhotně osazen kamenný kvádr z původního žalaře s rytým nápisem „… seděl jsem tu pro kantora“ z roku 1653.
Ve starém křídle (západním) se dodnes zachovaly přízemní prostory s barokními lunetovými klenbami, sklepní žalář zvaný „Machna“ a do suterénního podlaží ústící spleť neprozkoumaných podzemních prostor, rozprostírající se pod celým historickým jádrem města.
V budově staré radnice sídlí Muzeum Kouřimska (založené v roce 1906), dnes pobočka Regionálnímo muzea v Kolíně. Stálá expozice zahrnuje výstavu Slovanská Kouřim a Kouřim a Kouřimsko ve středověku, uspořádané do současné moderní podoby v roce 2006. Sbírky*** muzea jsou velmi hodnotné, skvěle uspořádané a každému poskytnou dokonalý přehled o minulosti města.
V radnici také sídlí informační centrum, jehož zaměstnanci jsou všem plně a ochotně k dispozici, a městská knihovna.
Stará radnice není prohlášena za kulturní památku.
Stará radnice čp. 1 stojí v jižní části Mírového náměstí.
GPS: 50°0'10.360"N, 14°58'38.700"E
Přístupné/vstupné