Mariánský sloup, který do roku 1981 stával na návsi v Konárovicích. V 80. letech 20. století byl neúplný a zničený převezen do muzea lidových staveb a 30 let zcela nevhodněn uložen, vystavený povětrnostním vlivům. Socha Panny Marie s Ježíškem byla v neúplném stavu a rozlomené na dva kusy, ztraceny byly hlavy P. Marie i Ježíška, chyběly části rukou obou postav i části Ježíškových nohou. V roce 2015 byl sloup v rámci první etapy dostavby skanzenu restaurován akademickým sochařem Janem Víchem, přičemž všechny chybějící části byly domodelovány podle zachovalé fotografické dokumentace původního stavu a podle identického sousoší v Hrádku u Nechanic. Ve druhé polovině dubna 2016 byl sloup znovu sestaven na současném místě ve skanzenu. V sousedství mariánského sloupu byly vysazeny tři kaštany (jírovec maďal). Dne 22. srpna 2020 sloup požehnal na svátek Panny Marie Královny katolický kněz a historik umění, P. Marek Pučalík, člen řádu křížovníků s červenou hvězdou.
Mariánský sloup je celkově vysoký 5 metrů a tvoří ho hranolový podstavec, na kterém je osmiboký kamenný sloup, nesoucí vázovitou hlavici, na které stojí socha Panny Marie s Ježíškem v podživotní velikosti, obracející se tváří k severovýchodu. Na dříku sloupu jsou umístěny dva kamenné erby – Harrachovský a Lobkovický, pod erby byla podle stop po zaniklé původní lucerně osazena nová plechová lucerna, zhotovená podle dobově odpovídající historické předlohy, uložené ve sbírkách zdejšího muzea.
Mariánský sloup z Konárovic je významná regionální památka.
Všechny stavby ve skanzenu v Kouřimi jsou zapsány do Ústředního seznamu nemovitých kulturních památek ČR ze 7. května 1996 pod číslem 11280/2-4334.
Mariánský sloup z Konárovic stojí uprostřed areálu muzea lidových staveb v Kouřimi, v horní části stylizované návsi.
GPS: 49°59'41.369"N, 14°58'19.774"E
Přístupné/vstupné