Barokní sloup postavený v roce 1680 tehdejším hejtmanem černokosteleckého panství Leopoldem Lorenzem Laiterem z Tannenberku na památku zažehnání morové epidemie. Sloup byl odstraněn a okolní pahorek srovnán s plochou náměstí na základě rozhodnutí městské rady ze dne 19. února 1883, neboť údajně vadil výsadbě nové aleje, v rámci změněné koncepce úprav náměstí.
Sloup podle dochovaného snímku stával na uměle navršeném pahorku, osázeném stromy, který vymezoval jeho posvátné prostranství. Skládal se z prostého hranolového podstavce, dříku sloupu a samotné sochy na vrcholu. Na podstavci byl dle starších údajů vytesán letopočet a hejtmanovy iniciály: L.L.L. 1680. Po odstranění sloupu jeho jednotlivé části zmizely a kromě torza dříku sloupu se z něho nic nedochovalo. Uvedené torzo je umístěno na souktomém pozemku zahrady domu čp. 550 v Českobrodské ulici.
Jak tento sloup pravděpodobně vypadal lze odvodit od dochovaného mladšího sloupu Krista Spasitele z roku 1883, který stojí u kostela sv. Martina ve Slatiňanech (okres Chrudim).
Nejedlý V.: Mariánské, trojiční a další světecké sloupy a pilíře ve Středočeském kraji, svazek 2, str. 864 - 865. Národní památkový ústav Praha, generální ředitelství, 2019.
Mariánský sloup stával na severní straně kostela sv. Andělů strážných na náměstí Smiřických před čp. 53. Torzo dříku sloupu je dnes druhotně umístěno na zahradě domu čp. 550 v Českobrodské ulici.
GPS: 49°59'40.870"N, 14°51'38.810"E