Barokní farní kostel z let 1735–37, postavený zřejmě podle návrhu oblíbeného lichtenštejnského architekta Tomáše Vojtěcha Budila (?). Při opravě v letech 1894–97 byla přistavěna před západním průčelím pseudobarokní hranolová věž s přilehlými přístavky, místním stavitelem Karlem Duškem. Podoba kostela před přestavbou zahájenou v roce 1889 je zachycena na starém vyobrazení s mariánským sloupem. Kostel byl opravován v letech 2008-09 a fasády v letech 2014-15.
Jednolodní, obdélný kostel s presbytářem, bočními kaplemi a sakristií v ose o délce 37 a šířce 14 metrů. Na západní straně je přístavek předsíně a kruchty, nad nimiž se zdvíhá 48 metrů vysoká věž. Průčelí je členěné pilastry z červeného pískovce a nikami se sochami sv. Anděla strážného, Panny Marie a sv. Josefa od pražského sochaře Antonína Poppa z roku 1897. Ukončeno je podobně členěným tabulovým štítem, z něhož vystupuje věž s nárožními pilastry a vysokou cibulovou střechou. Ostatní stěny kostela jsou členěny vpadlými poli, okna jsou obdélná, ukončená půlkruhově nebo odstupněnými půlkruhy. U severní strany kostela stojí dřevěný kříž na památku misie sv. Františka z roku 1905.
Stěny lodi i presbytáře jsou členěny sdruženými pilastry, loď kryje imitovaná klenba ze dřeva, kruchta je podklenuta valeně s lunetami a pásy, presbytář i jeho postranní prostory jsou sklenuty plackami, sakristie valenou klenbou s lunetami a skladiště valenou klenbou. Kaple se otvírají do lodi obloukem. Skladiště nad sakristií je z 19. století.
Ze zařízení** kostela vyniká hlavní barokní oltář, zřízený nákladem Marie Terezie Savojské; na tabernáklu je socha Anděla strážného, který se ujímá mladého poutníka. Hlavní oltář, kazatelna a boční oltáře sv. Jáchyma, sv. Anny, P. Marie Pomocné a sv. Jana v přilehlých prostorách, byly vytvořeny v roce 1739 jedním z nejvýznamnějších mistrů vídeňského rokoka, Gottfriedem Fritschem. Boční oltáře P. Marie Pomocné a sv. Jana Nepomuckého v lodi byly původně opatřeny hodnotnými barokními obrazy od neznámého vídeňského umělce (?), nyní jsou opatřeny sochami P. Marie a sv. Jana Nepomuckého z let 1875–80 z Mayerova ateliéru v Mnichově. Obraz Immaculaty a obraz Panny Marie pochází z pol. 18. stol., v nice je rokoková socha Krista Trpitele. Z konce 19. století pochází i cyklus křížové cesty od pražského malíře Josefa Hellicha. Novější zpovědnice jsou opatřeny čtyřmi rokokovými soškami apoštolů. V kostele je uložena starší cínová křtitelnice z roku 1717. Ve věži visí dva zvony, větší z roku 1624 a menší z roku 1894.
Kostel spadá pod Římskokatolickou farnost Kostelec nad Černými lesy Kolínského vikariátu a konají se zde pravidelné bohoslužby.
Kostel sv. Andělů strážných je zapsán do Ústředního seznamu nemovitých kulturních památek ČR pod číslem 39512/2–800.
Poche E. a kol.: Umělecké památky Čech 2. Praha. Vydalo nakladatelství ČSAV Academia, 1978
Rišlink V., Jouza L.: Baroko na Kolínsku I. Regionální muzeum Kolín 2001
Kostel stojí uprostřed náměstí Smiřických.
GPS: 49°59'39.980"N, 14°51'40.020"E
Přístupné po dohodě