hřbitov u kostela
Dnes již zrušený hřbitov přístupný cestou od fary z východu, vymezenou kamennou zídkou s cihlovými sloupky, mezi nimiž byl původně plot. Hlavní vstupu uzavírá cihlová pilířová branka, vedlejší vstup od zámku vede branou v ohradní zdi v severozápadním nároží areálu. Na hřbitově se dochovaly dvě hodnotné hrobky:
- Empírový pískovcový náhrobek* Šmidgrábnerů z Lusteneku z roku 1835 od sochaře Františka Xavera Linna. Pohřbeni zde jsou Jan Šmidgrábner z Lustenuku († 1835), Josef Šmidgrábner z Lusteneku († 1834) a Krištof Šmidgrábner z Lusteneku († 1824). Náhrobek tvoří masivní sokl se sochou truchlícího génia opírajícího se o urnu, na soklu je v horní třetině vytesán plastický erb Šmidgrábnerů z Lusteneku (půlený štít, v prvním, zlato-černě, štípeném poli je polovina muže s kloboukem, držící v heraldicky pravé ruce kladívko, levou si opírá o bok, ve druhém červeném poli jsou tři stříbrná břevna pokosem, druhá polovina znaku nese modrý štítek na čtvrceném erbu – v prvním, modrém poli je pravděpodobně ptačí hlava, ve druhém a třetím, černém poli je břevno pokosem s běţícím zvířetem, ve čtvrtém, modrém poli je pravděpodobně lev ve skoku), v prostřední zeslabené části je zasazena destička s nápisem a nad destičkou je vytesané boží oko a prověšená látka.
- Hrobka Vincence Götzla a jeho ženy Ludmily, rozené Odkolkové s mříží z roku 1937 od místního kováře Václava Belzy.
Na hřbitově se také nachází památkově nechráněný kříž.
Prohlášení za památku
Areál bývalého hřbitova s ohradní zdí a empírovým náhrobkem Šmidgrábnerů z Lusteneku byl spolu s kostelem Povýšení svatého Kříže zapsán do Ústředního seznamu nemovitých kulturních památek ČR pod číslem 31614/2–793.
Fotogalerie
Zdroj informací
Kutil J.: Nápisy okresu Kolín, diplomová práce, str. 333-334. Univerzita Pardubice, Fakulta filozofická. 2012.