Původně skupina dvou památných stromů Duby u Včelína, z nichž roste již jen jeden (původně menší z obou stromů) s rozsáhlou vyhořelou dutinou a svatým obrázkem, který má obvod kmene 395 cm, výšku 23 metrů, výšku koruny 19 metrů a šířku koruny 18 metrů (měření v roce 2014). Druhý z dubů byl mohutnější, při posledním měření v roce 2014 měl obvod kmene 5 metrů, výšku 25 metrů výšku koruny 20 metrů a šířku 17 metrů. Odhad věku obou stromů je velmi přibližný, zasazeny byly před rokem 1600 a rostoucí jedinec tak patří k nejstarší památným stromům na Kolínsku (viz velmi starý dub ve Veltrubském luhu, dub na hrázi Žehuňského rybníka nebo Vrchlickoho dub). Rostoucí strom je ve špatném zdravotním stavu, v polovině srpna roku 2015 byl odborně ošetřen.
Důvodem ochrany je skutečnost, že se jedná o esteticky zajímavý a biologicky významný strom (z více hledisek), doupný strom, který je významným krajinným prvkem a vzhledem k umístění svatého obrázku i jako součást kulturní památky.
Dub letní nebo také křemelák (Quercus robur L.) LC se vyskytuje téměř v celé Evropě s výjimkou nejjižnějších a nejsevernějších oblastí. U nás je rozšířen od nížin do podhůří v původních doubravách i smíšených lesích, je to rozložitý strom s nepravidelnou korunou a křivolakými větvemi. Mladá borka je stříbřitě šedá až nahnědlá, lesklá, později silně rozpukaná a brázditá, hnědo až černošedá. Krátce řapíkaté peřenolaločné listy jsou tuhé, kožovité a u řapíku vykrojené nebo uťaté. Květy jsou jednodomé, samičí jsou po dvou až pěti na dlouhých stopkách v paždí listů, mají červené blizny a sedí jednotlivě na číškách. Samčí květy tvoří až 4 cm dlouhé řídké převislé jehnědy, které se rozvíjejí současně s listy. Pyl je přenášen větrem. Kvete od května do června. Plody, známé žaludy, jsou velké jednosemenné nažky, usazené spodní částí ve zdřevnatělých šupinovitých číškách po několika na dlouhých stopkách. Duby byly pro svou dlouhověkost a mnohostranný užitek uctívány již od nepaměti. Byly zasvěcovány nejvlivnějším bohům – Řekové je zasvětili hromovládnému Diovi, staří Slované bohu hromu a blesku Perunovi, Germáni pak jeho kolegovi Thorovi, keltští druidové v dubových hájích obětovali apod. Pro léčivé účinky se sbírá dubová kůra, používá se jako svíravý a protikrvácivý prostředek a má i protizánětlivé účinky. V lidovém léčitelství se používá odvar ke koupelím při omrzlinách, otocích, hemoroidech, popáleninách a zejména proti pocení nohou.
Ochrana byla vyhlášena usnesením Krajského národního výboru Středočeského kraje ze dne 25. ledna 1983 na základě usnesení ONV Kolín ze dne 9. července 1981, v Ústředním seznamu ochrany přírody je strom evidován pod kódem 104072.
Databáze památných stromů Agentury ochrany přírody a krajiny ČR
Dub roste nedaleko chatové osady Včelín při lesní silničce v nadmořské výšce 250 metrů. Okolo vede zelená turistická značka Kolín – Jelen.
GPS: 50°2'57.068"N, 15°16'45.412"E
Volně přístupné