Soutěž na obřadní síň s krematoriem pro nový městský hřbitov v Kolíně byla vyhlášena již v roce 1943 a tehdy velmi prestižní soutěže se zúčastnila řada předních architektů, například Josef Hlaváček (I. cena), Emanuel Hruška (II. cena), Rudolf Junker (III. cena) atd. Všechny podané návrhy byly ovlivněné nastupujícím monumentalismem. Vzhledem k finanční situaci města a stavebnímu útlumu za protektorátu nebyl projekt realizován.
Potřeba výstavby obřadní síně znovu vyvstala v 50. letech 20. století. Pro Státní projektový ústav vypracoval v roce 1956 plány Ing. arch. Karel Polívka, který navrhl verzi obřadní síně s krematoriem, které mělo být realizováno ve druhé stavební etapě. V letech 1957-58 byla postavena obřadní síň, stavba krematoria nebyla nikdy realizována. Kolínská smuteční obřadní síň je citlivě a kompozičně skvěle řešenou stavbou a kvalitní ukázkou i ojedinělým příkladem funerální architektury ve stylu sorela.
Konstrukce budovy je železobetonová a vzhledem ke své architektonické podobě působí lehce a vzdušně. Autor dosáhl tohoto efektu pomocí vysoké sedlové střechy s velkým sklonem a předsazeným sloupovým ochozem. Štít průčelí zdobí socha truchlící postavy od sochaře Vladimíra Kýna. Interiér tvoří tři prostory, vstupní část je otevřená do vysoké střechy.
V letech 2020-22 byla smuteční obřadní síň včetně zázemí pro Správu veřejných pohřebišť upravena dle projektu Ing. Martina Outlého, přičemž byly obnoveny některé prvky původní architektury. Zcela zásadní změnou bylo nové osvětlení celé síně instalací designového LED osvětlení včetně stmívatelného velkoplošného prosvětlení pnutých podhledů. Tento prvek spolu s novými lavicemi a řečnickým pultem z dubového masivu má zásadní podíl na vzhledu interiéru.
Smuteční obřadní síň je dominantou vstupní části kolínského hřbitova, společně s ní projekt řešil i celou kompozici této krajní části hřbitovního okrsku včetně hlavní brány, vrátnice a přístupových cest. Takto vzniklá vstupní část hřbitova tvoří ukončující prvek průhledové osy určené přístupovou ulicí ve směru z města.
Obřadní síň je navržena na zápis do Ústředního seznamu nemovitých kulturních památek ČR.
Obřadní síň se nachází na centrálním hřbitově na Zálabí, ulice Ke hřbitovu 1540.
GPS: 50°2'15.821"N, 15°12'30.328"E
Přístupné po dohodě