Památník Jana Kubíčka s názvem Dislokace z roku 2016, slavnostně odhalený 25. července 2016 za účasti starosty města Kolína Víta Rakušana, architekta Zdeňka Fránka a výtvarníkovy dcery Kateřiny Kubíčkové-Zvelebilové. Ihned po svém odhalení dílo vzbudilo rozporuplné emoce, v roce 2017 bylo posprejováno graffiti. Jedná se o vůbec první Kubíčkovo třírozměrné dílo realizované ve veřejném prostoru a jeden z nejodvážnějších počinů moderního umění realizovaný ve veřejném prostoru v novodobých dějinách Kolína.
Vznik památníku inicioval, zorganizoval a zaplatil dlouholetý sběratel Kubíčkova díla Tomáš Benák, na základě návrhu od architekta Zdeňka Fránka, který se volně inspiroval okótovanou kresbou Dislokace z roku 1981, ho zhotovila rodinná zámečnická firma Václava Svobody ze Ždírce nad Doubravou. Celý záměr se podařilo realizovat díky podpoře kolínského starosty Víta Rakušana, město na své náklady pouze připravilo základy pro objekt a provedlo úpravu okolí.
Dílo o rozměru 3 x 3 x 3 metry je zhotovené z ocelového plechu o tloušťce 5 milimetrů a váží 1200 kg. Jeho jednotlivé stěny, natřené bílou, šedivou a černou barvou, tvoří jakýsi racionální hlavolam, složený z několika částí, oddělených ze základního tvaru čtverce a přemístěných (dislokovaných) na jiné místo. Základním prvkem a hlavní osou objektu je hranol, z něhož seshora odpadají na jednu stranu dva díly, dole se vysouvají čtyři díly a z nich se dalším posunem odděluje ještě jeden, který celou prostorovou kompozici završuje. Dislokace nevyjadřuje žádné vlastní pocity autora, ale oslavuje krásu hmoty, zkoumá řád tvarů ze všech úhlů pohledu a zhmotňuje autorův téměř absolutně schematický přístup k tvorbě, zredukovaný v tomto případě do kombinace vzájemně propojených ploch.
Záměrem celé realizace bylo jednak přihlášení se rodného města k odkazu jednoho ze svých slavných rodáků, ale také představení jeho díla ve veřejném prostoru i lidem, kteří do muzeí a galerií jinak nepřijdou. Dílo i přes výhrady části veřejnosti dokonale ladí s atmosférou místa, kde doplňuje moderní stavbu kostela Církve československé husitské a Bílkovu sochu Mistra Jana Husa, a jak zkonstatoval architekt Zdeněk Fránek při jeho odhalení, tomu, kdo neocení sílu Kubíčkova moderního myšlení, může posloužit jako prolézačka, lavička nebo místo pro setkání přátel.
Jan Kubíček (* 30. 12. 1927 Kolín - † 14. 10. 2013 Kolín) – významný český malíř, grafik a fotograf. V počátcích své tvorby se zajímal o existenciální a civilistní poetiku města, v 60. letech 20. století se stal jedním z nejvýznamnějších autorů české poválečné racionální geometrické abstrakce (konceptuálního konstruktivismu). Jeho obrazy či objekty jsou v uměleckém světě vysoce hodnocené pro svou logiku a řád, které je prostupují.
Volf P.: Jan Kubíček, Třetí dimenze. Vydalo nakladatelství KANT Praha. 2017.
Památník stojí stoji v městské části Kolín III na západním okraji rozlehlého zatravněného Husova náměstí (do roku 1949 Vinařického náměstí - pzn. podle Karla Aloise Vinařického).
GPS: 50°1'26.394"N, 15°12'7.656"E
Volně přístupné