Mariánský sloup byl postaven u silnice vedoucí ven z města v roce 1761, což dokládal letopočet vytesaný na památce před jejím zničením. Donátory ani autora díla neznáme, do roku 1897 stával na místě dnešního zemního vodojemu tzv. radovesnického vodovodu, z důvodu jehož výstavby byl přesunut na opačnou stranu silnice. Zničen byl bohužel kolem roku 1960 neopatrností řidiče okolo projíždějícího traktoru (dle poznámek p. Kamarýta). Poté již nebyl obnoven a do roku 2000 zde stával pouze osamělý podstavec.
Dle dochované historické dokumentace a fotografií se jednalo o sloup základního typu s poměrně masivním dříkem a nízkou hlavicí, umístěný na hranolovém podstavci. Na vrcholu stála pravděpodobně zlacená socha Panny Marie nezjištěného ikonografického typu. Na čelní straně dříku sloupku byla osazena masivní kovová konzola s lampou věčného světla.
V roce 2000 byl na původní barokní podstavec, který jako jediný zbyl po mariánském sloupu, osazen moderní betonový kříž s patkou a malým korpusem Krista. Na podstavec byla umístěna mramorová tabulka s nápisem: KLANÍME SE K TOBĚ PANE JEŽÍŠI KRISTE A DĚKUJEME TI, NEBOŤ SVÝM KŘÍŽEM JSI VYKOUPIL SVĚT. Celý podstavec i s křížen je natřen nevhodnou hutnou bílou barvou.
Nejedlý V.: Mariánské, trojiční a další světecké sloupy a pilíře ve Středočeském kraji, svazek 1, str. 343. Národní památkový ústav Praha, generální ředitelství, 2018.
Torzo mariánského sloupu stojí na jižním okraji Kolína před předměstím Výfuk na odbočce ulice K Nemocnici.
GPS: 50°1'11.988"N, 15°10'58.486"E
Volně přístupné