1. Dům čp. 599 Dvořáčkova vila
Funkcionalistická vila z let 1941-42 od architekta Daniela Knotka. Postavit si ji nechal Jiří Dvořáček, původem z Červeného Kostelce, který se do Kolína s rodinou přestěhoval z Náchoda. Romanticky laděná vila dobře zapadá do období revizí funkcionalismu na počátkun 40. let 20. století, kdy se architektura přikláněla k regionálním zvláštnostem s psychologickým a emotivním vyzněním. Daniel Knotek navrhl v pohledově exponované poloze stavbu vyvážených proporcí a harmonického členění. Nízká, výrazně přečnívající valbová střecha, ve velké míře uplatněné lomové zdivo, dřevěná zábradlí balkonů a pergola před vstupem, ale též keramická taška lemující střechu garáže připomínají soudobé rekreační objekty. Výrazné se však zdají být i reminiscence směřující ke geometrické moderně počátku století, patrné v členění fasády s vertikálními úzkými okny, prosvětlujícími schodiště, a také v posazení střechy.
Vnější podobě domu odpovídalo i vybavení interiéru. Architekt vytvořil jednotnou koncepci interiéru s výrazným romantickým odstínem. Obývací pokoj s trámovým stropem a krbem má téměř kompletně dochované zařízení. Jednoduché formy nábytku, tvořícího souvislý celek, doplňují polstrované pohovky a židle. Uměleckým prvkem, který interiéru dává jednotu, se staly mříže s pohádkovými a folklorními motivy. Uplatňují se jako meziprostorový dělící obraz, dekorují skříňku, zdobí schodiště. Zatím neznámý autor vložil mezi motivy iniciály BS a vročení 1942. Lyrickým pojetím i inspirací lidovou tematikou se mříže blíží dílu Karla Svolinského.
Na zajímavě řešeném pozemku se nachází zatopený lom, koncepci zahrady navrhl v roce 1942 významný krajinářský a zahradní architekt Josef Kumpán (* 23. 12. 1885 Mladá Boleslav - † 9. 5. 1961 Praha). Dodnes se zachovaly pouze torza jeho původního záměru.
2. Dům čp. 1001
Moderní obytný dům z let 2000-01 umístil architekt Ludvík Fabián v hloubi nevelké parcely, přímo na hranu prudkého svahu. Hranolové těleso vily obložené kamenem k sobě při pohledu zdola, z rušné Pražské ulice, poutá velkou pozornost. Z tohoto místa dům působí stabilně, uzavřeně, vyjadřuje pevnost a jistotu. Vstupní jednopatrové průčelí, orientované k jihu, má jiný charakter. Obložené dubovým dřevem, otevřené velkými okny a pavlačemi působí teple a přívětivě. Obě podoby se vzájemně doplňují a souznějí.
Architekt kamenný blok rozrušil vertikálními okenními průřezy, ze severního průčelí lichoběžně vysunul schodišťový rizalit odlehčený nepravidelně rozmístěnými okny. Fasády z amfibolitu, černošedého kamene se zelenými tóny a zajímavou vrstvenou strukturou, svazují ploché mezipodlažní římsy z hlazeného betonu. Ze stejného materiálu dal autor odlít okenní ostění. Symbolický most k tradici, staletími prověřenému tvarosloví a materiálu, je zřejmý, vše je ale nápaditě přetaveno do moderního architektonického jazyka a formy. Interiér charakterizuje úsporná a funkčně řešená dispozice. Velkou část přízemí zabírá propojený prostor kuchyně, jídelny a obývacího pokoje, přístupný z komunikační haly. Z opačné strany přiléhá pracovna a dětská herna. Minimalizované schodiště, odsunuté za obytné prostory, zpříjemňují okenní průhledy. Pěkný prvek představuje jeho lichoběžné rozšíření. Amfibolit se uplatňuje v obložení krbu. Přeneseným venkovním materiálem je i dubové dřevo, které v podobě parket kryje většinu podlah. Zajímavý prostor se nachází v polozapuštěném prvním podlaží. Obsahuje velký pokoj s přímou návazností na bazén „zakopaný“ před vstupním průčelím domu.
Architekt Ludvík Fabián (1972) vystudoval architekturu na pražské ČVUT a na Technické univerzitě v Liberci u Karla Hubáčka a Jiřího Suchomela. Žije v Českých Budějovicích, kde se věnuje převážně rekonstrukcím rodinných domů.
Švácha R., Hermanová H., Koukalová Š., Novotná E., Schmelzová R a Podrazil j.: Slavné vily Středočeského kraje, FOIBOS BOOKS s. r. o. 2010
Zborovská ulice vede z ulice Mikoláše vAlše a končí u bývalého vodojemu (dnes rozhledny).
GPS: 50°1'45.864"N, 15°11'8.157"E
Nepřístupné