Cesty a památky

Kolínsko » Kolín » domy v ulici Pražské a na náměstí Republiky (Pražské předměstí)

domy v ulici Pražské a na náměstí Republiky (Pražské předměstí)

Kolín, Městské domy, Město Kolín

Náměstí Republiky se do 2. 7. 1921 jmenovalo Mariánské náměstí.

1. Dům čp. 28 zaniklé vojenské velitelství - viz samostatné heslo

2. Dům čp. 29, pošta

Dominantní budova poštovního úřadu, vystavěná v letech 1915-19 podle plánů pardubického architekta Otakara Václava Medka. Budova byla pro poštovní provoz otevřená po kolaudaci v roce 1920. Jelikož stavba začala za monarchie, byl na průčelí původně nápis C.K. POŠTOVNÍ A TELEGRAFNÍ ÚŘAD, písmena C.K. byla po vnzniku Československa zamalována.

3. Dům čp. 406/7 "U Škramovských"

Dům nechal postavit v letech 1928–29 představitel kolínského Obchodního grémia Václav Škramovský (1874–1929) podle plánů kolínského stavitele Lva Veletovského, stavbu provedly firmy Josef Berka a Záruba a spol. Při zakládání stavby v roce 1928 našli stavební dělníci na staveništi v hloubce jen půl metru pod zemí 114 stříbrných brakteátů z doby Přemysla Otakara II. Na dvoře domu byla otevřena prodejna Auto Škoda, která využívala k tomu vystavěné garáže, v přízemních místnostech přístupných z ulice Pražská byl koloniál a v obchodě se vchodem z nároží prodejna nábytku. Později zde sídlila lékárna a v letech 1960–98 pobočka cestovní kanceláře ČEDOK. V současné době je zde prodejna sportovních potřeb. V roce 2005 byl dům opraven a získal původní barevnost fasády.

4. Dům čp. 417 "Auto Tatra"

Dům obchodního zastoupení Auto Tatra** byl postaven v letech 1930–32 podle návrhu Jaroslava Fragnera, investorem stavby byl zástupce automobilky Tatra v Kolíně Jiří Skoch. Konstrukce domu spočívá v pravidelné soustavě deseti železobetonových pilířů s deskovými stropy do průvlaků a krakorců. Převážnou plochu přízemí zaujímala výstavní a prodejní místnost, korespondující s dílenským dvorem a garážemi v zadní části pozemku. Prostor výstavní místnosti je po výšce předělen galerií pro kancelářské potřeby s oddělenými místnostmi pro kancelář vedoucího a pro sklad drobných součástek. V celém prvém patře je byt majitele zastupitelství, přístupný nezávisle na půdorysu přízemí domu vnějším schodištěm, vedoucím do úrovně oddělené vstupní chodby v mezipatře k vnitřnímu schodišti do haly. Mezi nejvýraznější prvek celé stavby patří vytrčené dynamické schodiště, které narušilo poklidnou, odlehčenou formu jinak čistě funkcionalistické stavby. Dům je ukázkovým příkladem funkcionalistické architektury, bohužel znehodnocené nevhodnými novodobými úpravami pro stávající komerční využití.

5. Dům čp. 442 "Hotel Tatra"

Funkcionalistická budova restaurace a hotelu z let 1931–32 od stavební firmy Josefa Záruby. První koncesi získal Bohumil Záligr, později zde kolínské Zámecké pivo čepoval rod Klabíků (například v roce 1934 se tu vyčepovalo 351 hl piva). Hotel s osmi pokoji byl zařazen do skupiny C (nejlepší bylo A). V období socialismu byla Tatra jedinou hospodou v Kolíně, čepující značku Gambrinus.

6. Dům čp. 160 okresní chorobinec (bývalý)

Původní jednopatrovou budovu v novorenesančním slohu nechalo v letech 1902-03 postavit okresní zastupitelstvo. Chorobinec zajišťoval ubytování a zaopatření chudým, zpravidla starým, nemohoucím či dlouhodobě nemocným lidem z celého tehdejšího samosprávného okresu (pro město plnil obdobnou funkci nedaleký městský chudobinec), jeho součástí byla i ústavní kaple i pěkný park. Druhé patro bylo přistavěno v letech 1927-28 a budova získala novoklasicistní ráz. Za druhé světové války objekt využíval německý Wermacht jako lazaret, po válce ho využivala Československá armáda jako velitelství místního vojenského útvaru VÚ 7082 až do roku 1999, kdy byl zrušen. V letech 2004-06 byl dům přestavěn na byty a jeho původní ráz byl setřen.

Fotogalerie

Kolín - budova pošty na náměstí Republiky (2024)Kolín - budova pošty na náměstí Republiky, východní průčelí (2024)Kolín - budova pošty na náměstí Republiky (1919)Kolín - Pražská uliceDům čp. 406/7 \Kolín - Pražská uliceDům čp. 406/7 \Kolín - Pražská uliceDům čp. 406/7 \Kolín - Pražská ulice, dům čp. 417 \Kolín - Pražská ulice, dům čp. 417 \Kolín - Pražská ulice, dům čp. 417 \Kolín - Pražská ulice, dům čp. 417 \Kolín - Pražská ulice, dům čp. 417 \Kolín - Pražská ulice, dům čp. 417 \Kolín - Pražská ulice, dům čp. 417 \Kolín - Pražská ulice, dům čp. 442 \Kolín - dům čp. 160, bývalý městský chorobinec (1928)

Zdroj informací

Rišlink V. a kol.: Kolín, průvodce po kulturních památkách. Vydalo město Kolín 2013.

Pejša J: Kolínská předměstí. Pražské předměstí. Vydalo město Kolín. 2020

Archiweb.cz

Mapa

Poloha

Pražská ulice na předměstí navazuje na Pražskou ulici v centru a vychází z náměstí Republiky přes Modrý bod až na západní okraj města.

GPS: 50°1'43.494"N, 15°11'31.389"E

Přístupnost

Přístupné po dohodě

V tomto městě ještě naleznete

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK