V ulici Heverově na Kutnohorském předměstí v Kolíně se dochovala řada velkolepých secesních vil z doby velkého rozvoje města na počátku 20. století, které si zaslouží mimořádnou pozornost. Jedna z nich je dokonce zapsána do Ústředního seznamu nemovitých kulturních památek ČR.
1. dům čp. 204
2. dům čp. 217
3. dům čp. 219
Secesní vila* postavená v letech 1904-05 jako vlastní dům významného kolínského satvitele Jana Sklenáře.
Patrová vila v exponované poloze na nároží Heverovy a Komenského ulice, akcentovaná nárožní válcovou věží, osově umístěným vstupním rizalitem, završeným atikovým nástavcem, a schodišťovým rizalitem na dvorní straně. Fasádu charakterizuje bohatá secesní ornamentika jako girlandy, maskarony, vertikálně členěné pilíře, konzoly, voluty a lineární pásová bosáž. Obě podlaží mají shodně řešenou dvoutraktovou dispozici. Vzhledem k orientaci vily je kuchyně atypicky situovaná v jižní části domu. Pozemek vymezuje plot s kamennou podezdívkou a pilířovou branou a brankou, nesoucí mohutné, secesně tvarované pilíře konických tvarů, zdobené voluty.
4. dům čp. 223
Secesní vila z roku 1905.
5. dům čp. 230
6. dům čp. 232
7. dům čp. 239
Secesní vila z roku 1906.
8. dům čp. 249
Secesní vila** postavená v letech 1910–11 podle plánů kolínského stavitele Josefa Petříka pro majitele velkostatku Lochovice Jana Bricha ml. V letech 1950–93 byl dům v majetku Okresního bytového podniku a sloužil jako bytový dům, od roku 1993 je v majetku kolínské společnosti s výpočetní technikou ASYS majitele Jana Dufka. Ta provedla podle návrhu Miroslava Hujera v letech 2010-11 generální rekonstrukci domu, která byla vyhodnicena jako "Stavba roku 2011".
Patrová vila v exponované poloze na nároží Heverovy a Komenského ulice má obdélný půdorys s výraznou dvoupatrovou nárožní věží, orientovanou k severozápadu, ukončenou vysokou jehlancovou střechou. Na jihu a východě se k základnímu obdélníku váží další obdélné přístavky, nesoucí schodiště. Severní a západní stěna jsou pročleněny rizality, ukončenými profilovanými štíty s kruhovým okénkem. Secesní fasáda je tvořena kombinací hladkých a hrubých ploch (kontrastně strukturovaná omítka), a dekorována motivy věnců a dalšími prvky. Vstup do domu je ze severu, schodištěm se secesní balustrádou a portálem s původní výplní strukturou omítky. Původní je i cihlová zídka s plotem a brankami.
V interiéru, především v patře, se dochovalo mnoho pozoruhodných dobových prvků (jako např. dvoukřídlé secesní dveře se skleněnou výplní, dveře do jednotlivých místností, kachlová kamna, dekorativní dlaždice na stěnách i podlahách, zábradlí na schodech s hodnotnou litinovou mříží, parkety atd.). Dnes dům slouží jako školící středisko firmy, prodejna a firemní zázemí.
Vila je příkladem stavby s bohatou plastickou výzdobou exteriéru a zároveň funkčně pojatým interiérem, zaručujícím na svou dobu vysokou kvalitu bydlení. Její památkovou hodnotu umocňují i četné dochované interiérové detaily.
Dům čp. 249 byl 30. 12. 1997 zapsán do Ústředního seznamu nemovitých kulturních památek ČR pod číslem 11506/2–4348.
Heverova ulice spojuje ulici V Opletkách s ulicí Zahradní.
GPS: 50°1'26.485"N, 15°12'23.261"E
Přístupné po dohodě