Rodinný zábavní park, který byl otevřen 18. června 2022.
V areálu bývalého Trojanovského dvora s tvrzí ho na ploše 52 ha vybudovala rodina Berouskových, majitelé národního cirkusu Originál Berousek, která si již dříve zvolila areál Kratochvílovy vily v Bylanech za své zimoviště. Od restituentů vykoupili celý dvůr ve zcela zanedbaném stavu s podmínkou obnovy všech 11 schátralých budov do původní podoby.
Národní cirkus Originál Berousek byl založen v roce 1918 Ignácem Berouskem pod názvem Berousek. Jeho syn Ferdinand Berousek ho pak v roce 1941 přejmenoval na Cirkus Centrál a zajistil jeho otevření novým vynikajícím umělcům z celého světa chovajícím lásku a úctu ke zvířatům a cirkusovému řemeslu. Znárodnění majetku v roce 1948 se bohužel nevyhlo ani cirkusu a zvířatům a tak se rodina Berousků musela rozloučit se zvířaty, která byla téměř členy rodiny. Celý umělecký tým se rozpadl, umělci se stali zaměstnanci státních cirkusů. Někteří z nich se rozjeli po celém světě, kde sklízeli mnoho úspěchů s artistickými a drezérskými čísly. Největší úspěch získal Ferdinand Berousek ml., který se svými syny účinkoval ve filmu Šest medvědů s Cibulkou z roku 1972. V rodinné tradici pak pokračoval syn Jiří Berousek st. (*1947), který pod záštitou Státního cirkusu procestoval s rodinou více než 40 zemí světa. V 80. letech 20. století obdržel v USA od tehdejšího prezidenta George Bushe vysoké ocenění za humánní drezúru medvědů, které je důkazem zachování původní filozofie cirkusu - spojení maximální profesionality s láskou a úctou ke zvířatům. Na základě mezinárodního úspěchu a politických změn v České republice se Jiří Berousek s rodinou rozhodli v roce 1990 vrátit z Ameriky a vybudovat od základů vlastní cirkus s názvem Originál cirkus Berousek. V roce 2002 získal jako jediný cirkus u nás od ministerstva kultury právo užívat název Národní cirkus Originál Berousek. Ten později převzal syn Jiří Berousek ml. (*1981), který se pod tlakem okolností rozuhodl v roce 2019 ukončit kočování a založit stálou scénu v Bylanech, která používá marketingový název Bylandia.
A areálu zábavního parku je několik výběhů pro zvířata, která jsou jinak ustájena v důstojných halách a budových bývalého hospodářského dvora. Celkem je zde více než 150 zvířat (lamy, velbloudi, medvědi, zebry, koně, lemurové, buvoli, papoušci Ara, klokani, jaci td.), z nichž většina je z vlastního odchovu (každým rokem odchovají okolo 20 mláďat). Jako jediná souktromá ZOO v ČR se také může pyšnit slonem indickým. K dispozici je dále třípatrový dřevěný hrad plný skluzavek a herních prvků od firmy Hřiště hrou (navržený speciálně pro Bylandii), lanové centrum, trampolíny, pískoviště, houpačky, aquadrom, obří řetízkový kolotoč, dětský vláček, muzeum historických vozidel (traktory, auta, motorky), muzeum preparovaných zvířat a šapitó.
Zábavní park je otevřen denně mimo pondělí a úterý po celý rok, v měsících květen až říjen je od 14:00 hodin cirkusové vystoupení v šapitó, na které v 15:00 naváže workshop s akrobatickou skupinou Zuma-Zuma. Během letních prázdnin si návštěvníci mohou v 15:30 nakrmit slonici Nairu.
Rodinný zábavní park VBylandia se nachází na západním okraji obce při silnici číslo III/10813 Lstiboř - Bylany - Kšely.
GPS: 50°3'45.846"N, 14°54'19.939"E
Přístupné/vstupné