Evropsky významná lokalita (EVL) soustavy NATURA 2000 Libické luhy je vyhlášena v nadmořské výšce 187 - 193 metry na území o rozloze 1478,7352 ha, překrývá se s národní přírodní rezervací Libický luh, přírodní rezervací Tonice-Bezedná, přírodní rezervací Veltrubský luh, významný krajinný prvek Pňovský luh a přírodní památkou Louky u Choťánek (okres Nymburk). EVL spravuje Krajský úřad Středočeského kraje a Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, regionální pracoviště Správa CHKO Kokořínsko – Máchův kraj.
Důvodem vyhlášení EVL je ochrana přirozených vodních nádrží s vegetací typu Magnopotamion nebo Hydrocharition, vlhkomilných vysokobylinných společenstev nížin a horského až alpínského stupně, nivních luk říčních údolí svazu Cnidion dubii, extenzivně sečených luk nížin až podhůří, smíšených lužních lesů podél velkých řek atlantské a středoevropské provincie a lokality výskytu kuňky ohnivé, lesáka rumělkového, páchníka hnědého a roháče obecného. Jedná se o největší polabský luh, jehož jednotlivé biotopy zde dosahují nejenom výjimečné zachovalosti, ale i dostatečných rozloh. Komplex si díky ztížené obdělávatelnosti a hospodářského využití dokázal zachovat výjimečně vysoké přírodní hodnoty, ačkoliv leží v centru raně středověké sídelní oblasti (viz například hrad Oldříš).
Typy evropských stanovišť a kód předmětu ochrany:
2330 - otevřené kostřavové trávníky kontinentálních dun,
3150 - přirozené eutrofní tůně s vegetací typu Magnopotamion nebo Hydrocharition,
6210 - polopřirozené suché trávníky a facie křovin na vápnitých podložích (Festuco-Brometalia),
6410 - střídavě vlhké bezkolencové louky na vápnitých, rašelinných nebo hlinito-jílovitých půdách (Molinion caeruleae),
6430 - vlhkomilná vysokobylinná lemová společenstva nížinných řek a horského až alpínského stupně,
6440 - zaplavované nivní louky říčních údolí svazu Cnidion dubii,
6510 - extenzivní sečené ovsíkové louky nížin až podhůří (Arrhenatherion, Brachypodio-Centaureion nemoralis),
7140 - přechodová rašeliniště a třasoviště,
9110 - acidofilní bučiny asociace Luzulo-Fagetum,
9170 - hercinské dubohabřiny asociace Galio-Carpinetum,
91EO - Smíšené jasanovo-olšové lužní lesy temperátní a boreální Evropy (tzv. měkký luh Alno-Padion, Alnion incanae, Salicion albae),
91FO - Smíšené lužní lesy s dubem letním (Quercus robur), jilmem vazem (Ulmus laevis), jilmem habrolistým (Ulmus minor), jasanem ztepilým (Fraxinus excelsior) nebo jasanem úzkolistým (Fraxinus angustifolia) podél velkých řek atlantské a středoevropské provincie (tzv. tvrdý luh Ulmenion minoris).
Evropsky významné druhy a kód předmětu ochrany:
1083 - roháč obecný (Lucanus cervus),
1084 - páchník hnědý (Osmoderma eremita),
1086 - lesák rumělkový (Cucujus cinnaberinus),
1188 - Kuňka obecná (Bombina bombina).
Ochrana byla vyhlášena Nařízením vlády č. 132/2005 Sb., kterým se stanoví národní seznam evropsky významných lokalit s účinností od 15. dubna 2005 a Nařízením vlády č. 318/2013 Sb. ze dne 21. srpna 2013 o stanovení národního seznamu evropsky významných lokalit. V Ústředním seznamu ochrany přírody (ÚSOP) je evidována pod kódem lokality 2560 a kódem NATURA CZ0214009.
Databáze zvláště chráněných území Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.
Evropsky významná lokalita se rozkládá po obou březích Labe mezi Kolínem a Poděbrady na katastrálním území obcí Nová Ves I, Pňov, Předhradí, Velký Osek, Veltruby (okres Kolín) a Choťánky, Kanín, Kluk, Libice nad Cidlinou, Oseček a Poděbrady (okres Nymburk). Přístup do chráněného území je možný pouze po veřejných cestách.
GPS: 50°5'50.965"N, 15°9'26.311"E
Volně přístupné