Cesty a památky

Kolínsko » Bylany

Bylany

Území Bylan bylo nepřetržitě osídleno od pozdní doby kamenné (eneolitu) cca 4 000 let př. K., což dokládají četné archeologické nálezy. První písemná zmínka o vsi (in provincia Curimensi villam dictam Bylany) je v listině z 23. května 1295, kterou král Václav II. potvrzuje dřívější donaci svého otce Přemysla Otakara II. pražskému biskupství. V jeho majetku, a později v majetku arcibiskupství, zůstaly Bylany až do husitských válek. Roku 1436 císař Zikmund daroval Bylany Bedřichovi z Bítova, který je později postoupil Jeníkovi z Mečkova a jeho synu Vilémovi. Od nich koupil ves roku 1454 Zdeněk Kostka z Postupic, který roku 1517 Bylany prodal Slavatům z Chlumu a Košumberka. Tím byla obec připojena k černokosteleckému panství, kam administrativně náležela až do zrušení patrimoniální správy v roce 1850.

Výraznou lokální elitu tvořili nejpozději od první poloviny 14. století místní dědiční rychtáři, první zmínka o dědičné rychtě v Bylanech pochází z roku 1344. Tehdy ji po svých předcích držel rychtář Jakub. Ten byl zároveň arcibiskupským nápravníkem, tj. měl povinnost v době války sloužit v arcibiskupově vojsku, k čemuž je výslovně zavázán v potvrzovací listině arcibiskupa Arnošta z Pardubic. Jeho nástupcem byl rychtář Hanuš, od kterého koupil bylanskou rychtu pro sebe a své potomky Petr Libňovec z Libkovic (1382–95), který byl současně purkrabím českobrodského arcibiskupského distriktu a sídlil na tvrzi v Českém Brodě. V roce 1443 je v Bylanech doložen tzv. rychtářský dvůr (při kterém zřejmě později vznikla tvrz) v majetku dědičného rychtáře Vaňka z Chotouně. V roce 1545 je doložen rychtář Trojan a po něm jeho syn Pavel, jehož synové byli roku 1604 povýšeni císařem Rudolfem II. do šlechtického stavu s predikátem z Bylan a Rossfeldu.

Osobnosti

Jaroslav A. Urban (* 23. 10. 1899 Bylany – † 4. 3. 1962 Praha) - novinář, umělecký překladatel, prozaik a dramatik, filmový dramaturg a scenárista ve společnosti Lucerna-film a odborný publicista.

Jana Pšeničková (* 15. 8. 1940 Bylany – † 13. 10. 2008 Praha) - archivářka; v letech 1962-71 pracovnice Státního oblastního archivu v Litoměřicích, v letech 1971-77 Ústavu československých a světových dějin ČSAV Praha a od roku 1979 odborná pracovnice Státního ústředního archivu Praha. Ve své odborné činnosti se zabývala dějinami zemědělství, je autorkou řady odborných studií, článků a publikací.

Původ názvu

Název obce vznikl podle toho, že jeho obyvatelé byli ve staročeštině nazýváni "bylené", tedy obyvatelé, živící se převážně pěstováním býlí (takto bylo obecně označováno velké množství rostlin, včetně těch kulturních), neboť obec se nachází na velmi úrodné půdě. Varianta tradovaná v obci, tedy že název z dlouhé existence obce, protože na tomto území lidé byli (žili) od pravěku, není pravděpodobná.

Administrativní údaje

Bylany jsou administrativní součástí obce Chrášťany, jejich vlastní katastrální území činí 4,17 km².

Odkaz

www.obec-chrastany.cz

Související cestopisy / reportáže

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK